african_painting_by_arwenevenstar16

1. a 2. kapitola z nejnovější pohádky Králové a královny z Timbaktů

Brzo to bude dva a půl roku, co jsem veřejně představil svou vizi (r)evoluce pohádkového žánru a s ní sérii Pohádky Nový Věk. Cíl nebyl a není malý. Boření přežitého, zachování nadčasového, inovování novým poznáním.

Asi nikdo se nebude hádat, že jde o krásný a důležitý žánr, ale moje pitvání se v jeho poselstvích a vyzněních už každému po chuti není.

Ale novým věcem vždycky zabere nějaký čas, než se dočkají širšího přijetí. A třeba se ukáže, že jsem mimo, a moje tvorba nepřežije. Ať tak nebo tak, musím to zjistit. A zjistím to jen tak, že to budu dělat dál.

Naštěstí od začátku se našli i ti, kteří se mnou souhlasí, a vidí to stejně. Přes jednoduchost pohádkových příběhů nezlehčují dopad, který mají.

Žádné: „no jo, to byla jenom pohádka.“ KAŽDÝ jeden z nás v dětství velkou porci světa a života poznal právě pohádkami, takže jsem odmítl podílet se na tvorbě dalších polopravd a deziluzí.

Chtěl jsem psát pohádky, které v budoucnu nezklamou, ale o jejichž poselství se půjde opřít, až život postupně začne odkrývat i svojí stinnou stránku.

A že prostě začne, ať jsi sebelepší a zasloužil by sis teda to „štěstí až do smrti“, jako v těch starých dobrých pohádkách…

To ale neznamená, že to nejde napsat citlivě.

Proto se hlavními pilíři stala inspirace, radost a naděje. Na konci dne je to totiž hlavně to něco uvnitř člověka, co ho vždycky povede přes dobré i zlé časy. A právě na pojmenování, kultivování a rozvíjení tohohle vnitřního bohatství se Pohádky Nový Věk od začátku soustředí.

Každý z dílů nese svojí vlastní zprávu.

Hrdina a Srašpytlík vyprávěli o hlavním životním rozcestí, podle kterého se rozhoduje každý člověk, a ukázali do jaké míry tím ovlivňujeme svoje dnešky i zítřky.

Pohádka O Honzově štěstí by se dala shrnout jednoduše – štěstí není náhoda.

Následovalo Slepé království, které sledovalo vystoupení jednotlivce z manipulace společenského matrixu, a jak tím postupně pomohl vytvořit lepší místo k žití.

Pak už konečně došlo na tištěné knížky.

Rok 2015 přinesl postupně Pohádky Nový Věk, Příběhy z dalekého východu a Pohádky Nový Věk 2. V těchto pohádkových sbírkách (dohromady nesou přes 30 samostatných příběhů) můžeme vidět lidské dobro a ctnosti tváří v tvář zlu v nejrozmanitějších podobách, s cílem pochopit obě strany a hledat východiska.

No a ještě než přišly knížky, byla už rozepsaná ještě jedna pohádka. Vyprávěla o malém chlapci v Africe a pojmenoval jsem ji Králové a královny z Timbaktů.

Jejím poselstvím je SEBEVĚDOMÍ.

Trvalo to skoro 2 roky, než byla hotová. Možná proto, že jde tak o trochu o téma, které celoživotně řeším, takže jsem ho chtěl vyobrazit co nejlépe.

Dřív jsem si myslel, že někdo se prostě se sebedůvěrou rodí a my v tom zbytku máme smůlu a budeme proto postávat stranou.

Dokonce jsem měl tendenci myslet si, že ty co si věří jsou tak trochu blbci, kterým akorát nedochází hodně věcí. Totiž, možná někdo jo. Ale alfou omegou je na co si člověk den za dnem vybírá koukat, jak se na to kouká a čemu se následně věnuje.

Je toho tady kolem nás prostě moc.

Až příliš. Všechno to svojí pozorností neobsáhneme. A proto se vnímání světa tolik liší člověk od člověka.

Každý koukáme tak trochu (a nebo hodně) jinam a jinak. Podle toho si pak myslíme jiný věci a proto se jinak chováme. A aby to nebylo tak jednoduché, ovlivňují to ještě další faktory, jako naše povaha, zážitky, zkušenosti, výchova…

Až o hodně let a trápení později jsem pochopil, že sebevědomí je něco, co se může získávat a budovat. Je to mravenčí práce a pomalý proces, ale kdykoliv se po delší době ohlédnete, nestačíte se divit, jakou změnu dokáže jeden udělat. A to je v podstatě zpráva, kterou nová pohádka předává.

Ukázat dětem, které se vždycky cítily tak trochu stranou, pozadu nebo méněcenné, že to není permanentní záležitost. Že se to může změnit. A ještě líp, že mají samy tu moc to změnit.

Život je vzácný dar, se kterým se dá dělat spousta zajímavých věcí. A zrovna tak to může být noční můra, u které si můžete přát, ať už co nejdřív skončí.

Věřím, že právě sebevědomí je jedním z hlavních rozdílů.

Když jsem sebe-vědomý, chápu svojí vlastní sílu si ten osud aspoň do určité míry ovlivnit podle svého. A dělám to.

Když mi sebevědomí chybí, jsem oběť, která se cítí bezmocná zlepšit svoje podmínky a nezbývá než ukazovat na toho nebo na toho, že je to jejich vinna.

Propastný rozdíl mezi dvěma takovými přístupy k životu je zásadní. Zažil jsem si oba dva.

Sám jsem strávil až příliš času v té druhé skupině. A protože jsem ochutnal tu první, rozhodl jsem se postarat o to, aby co nejvíc čtenářů pochopilo, že to mají ve svých rukách.

Pozor, neplést s arogancí a namyšleností. Sebevědomí není myslet si, že jsem lepší než někdo jiný. Sebevědomí je vědět, že nejsem horší. Aneb staré známé: „Nad nikým se nepovyšuj, před nikým se neponižuj.“

Pravá sebedůvěra, ne ta předstíraná, se totiž vyznačuje pokorou.

Právě proto malý Naskobar bude putovat Afrikou, dokud se nestane „králem“. Dřív se domů nesmí vrátit, protože tam dobře chápou, že nekrálovský život (aneb život bez sebevědomí) ubližuje jemu i jeho okolí.

A protože je to pohádka pro čtenáře každého věku i velikosti, samozřejmě je to pečlivě zabalené do legrace, hřejivosti i napětí, slonů, žiraf a opiček. Vám jsem akorát tímhle článkem odkryl, co se skrývá mezi řádky, protože to je hlavní snahou a hodnotou Pohádek Nový Věk.

Pokud máte i vy pocit, že je to důležité téma, které byste rádi zprostředkovali svým malým opičkám, brzy budete mít možností. Nejnovější díl Pohádek Nový Věk s názvem Králové a královny z Timbaktů vychází na podzim 2016.

Exkluzivní předprodej knihy proběhne na tomto portálu, proto zůstaňte na přijmu skrz tenhle blog, emaily a Facebook.

Ale to není všechno.

Je tady zvykem ke každému novému dílu poskytnout ukázku zdarma. Tentokrát ale půjdu dál.

MNOHEM dál.

Až do vydání knížky uvolním každý týden novou kapitolu! Aspoň se nebudu flákat a knížky se dočkáte co nejdřív, protože pokud ne, dostali byste jí úplně celou zdarma ještě před vydáním.

To mě nechává s nožem u krku a vás zase v dilematu, jestli chtít dřív v ruce knížku, nebo mi přát samé přešlapy a zdržování, abyste si jí mohli přečíst bez placení. Tak jako tak, určitě se teď spolu nudit nebudeme! 😀

>> přečíst: 1. a 2. kapitola nové pohádky

KRÁLOVÉ A KRÁLOVNY Z TIMBAKTŮ

Napište komentář

* Povinné údaje