la-vie-revee-de-walter-mitty-ben-stiller

11 pohádek pro dospělé, které zahřejí na duchu

Říkal jsem to předtím, řeknu to i teď. Pohádky jsou původně vyprávění pro všechny bez ohledu na věk, jejich zaměření na dětské publikum je až prvek moderní doby.

I proto s Pohádkami Nový Věk razím heslo „pro čtenáře všech věků i velikostí“.

No ale dneska se něco jako pohádka pro dospělé nenosí. Nechceme vypadat, jako přerostlé děti. A to i přesto, že bychom si to občas klidně dopřáli.

Naštěstí filmoví tvůrci jsou čas od času dobří psychologové, kteří tuhle potřebu chápou a umějí nám ji dopřát, aniž bychom si toho všimli.

A tak kolikrát sledujeme plní napětí, smíchu nebo dojetí film, o kterém si myslíme, že je to fantasy, sci-fi, komedie nebo drama – a přitom nejde v jádru o nic jiného, než o pohádku pro dospělé!

Žánr, který vždycky rád unavené lidské duši připomene, na čem nejvíc záleží.

 

Dálnice 60

Zvolit jistou cestu pohodlí, nebo vykročit za voláním do neznáma? A proč riskovat budoucnost kvůli výletu do místa, které ani není na mapě? Jen blázen by něco takového udělal. Naštěstí setkání s blázny někdy můžou zachránit celý život.

Walter Mitty a jeho tajný život

A takhle to může dopadnout, když se na Dálnici 60 rozhodnete nevydat. Stejně vás to doběhne. Nebo ještě není pozdě?

Společnost mrtvých básníků

Víte, co je carpe diem? Jeden profesor vám o tom rád poví. A je mu jedno, že to nikdo nechce slyšet a že se to nehodí. Tak carpe diem, přátelé.

Yes Man

Princip stejný jako u Waltera Mittyho, jen důvody držet se bezzubého života můžou být i méně naléhavé. Prostě se člověk zasekne. Ale všechno je to v hlavě, a jak zažehnout znovu životní elán ukáže Jim Carrey v jednom z jeho nejlepších filmů.

Forrest Gump

Protože shit happens. Prostě utíkej, běěěěž. A až budeš unavenej, jdi domů. Dějiny stejně děláš, i když se o to nesnažíš.

Než si pro nás přijde

Zubatá si nevybírá a je otázka, zda vědět o ní předem je výhra nebo průser. Ale co už, když není co ztratit, vylezete třeba na vrchol pyramidy. A sympatická dvojice Nicholson/Freeman dá skoro zapomenout, že konec se neodvratně blíží.

Zelená míle

Zlo je silné, hnusné a všudypřítomné. A pak se objeví čistá duše, která mu staví druhou tvář a připomene nám, před čím zavíráme oči. Jmenuje se John Coffey.

Pošli to dál

Věčné dohadování o tom, zda mají dobré skutky smysl. Jeden malý chlapec v tom má jasno, ale co na to dospělý svět okolo něj? A jak se poperete se zlomeným srdcem na konci vy?

Láska nebeská

Přicukrovaný a naivní? No vždyť! Jestli už s náma nehne tahle tradiční vánoční oslava toho nejkrásnějšího citu, tak co ještě?

Star Wars

V dětství mi nic líp nepřiblížilo otázku dobra a zla tolik, jako když tahle legendární sága (tehdy v televizi ještě jako Hvězdné války) mluvila o „Síle“. A hele, dodneška to na mě funguje, aniž bych byl nějaký sci-fi fanoušek. Tohle má prostě duši. Na novější díly se názory různí, ale minimálně původní trilogie nikdy nezklame.

Pán prstenů

Velkým tématem J.R.R. Tolkiena prý bylo psychické vyrovnání se s hrůzami první světové války. A do tohoto nesmrtelného díla to vložil naplno. Výpravná pouť za spravedlností a svobodou má srdce, odvahu a lidskost. A je úplně jedno, že místo lidí to zobrazují hobiti, trpaslíci a elfové. O to je to lepší.

 A jaké „pohádky pro dospělé“ byste ostatním doporučili vy? Podělte se v komentářích! :)

3 Komentáře

Napište komentář

* Povinné údaje