Buddha Bodhi tree Mara Dong Hung Temple chuadonghung.com 0451

7 mrazivých i osvícených poučení, které přinesly novodobé pohádky

Jako většina lidí jsem dlouho nedokázal přijmout věci tak, jak jsou.

Poslouchat fakta je nepříjemné, protože to boří naše drobné a nepodložené ideály, které jsme si kdysi nasoukali do hlavy.

I díky pohádkám.

Stavíme si na nich svůj malý hrad z písku, který zavírá oči před blížícím se přílivem.

Jenže když se člověk zakousne do toho citrónu reality a vysaje tu kyselost do poslední kapky, nemusí ho to zlomit. Bude mu špatně, to jo. Chvíli. Ale díky tomu nakonec může získat sílu kormidlovat osudem lépe, než doposud.

A čím dřív jsme ochotni čelit pravdě, tím dřív tuhle schopnost získáme. Proto jsem obezřetný ohledně škodlivých pohádek, které servírují polopravdy, a do nebe vynáším ty, které naopak podporují tohle naše „vyšší Já“.

Jejich publikum je totiž nepopsaný list, na který se musí psát moudrým inkoustem.

A každá lež v těch řádkách je jako malý plamen sirky, která nakonec může celý ten list spálit na popel.

Ale pozor!

Jsou to pohádky, a ty musí být citlivé. Takže upřímnost ano, ale dávkovat opatrně.

S takovým přístupem tvořím Pohádky Nový Věk a stejný jsem vystopoval u následujících kousků, které myslím budete dobře znát – a pokud nějaký ne, doporučuji při blízké volné dvou hodinovce dohnat!

Stop povrchní lásce (Shrek)

Fiona po vyplnění proroctví nezkrásní, jak si myslela, ale je tlustá, zelená a ošklivá, a místo tuctového prince najde pravou lásku ve zlobru Shrekovi.

A protože jde o opravdu silný vzorec současného světa, musel si tím samým v bledě modrém projít sám Shrek v druhém díle, kdy zase chce dopřát své ženě sebe v lidské podobě. Ale ani to mu neprojde, a konečně mohou žít společný život ve své kůži!

Tohle byl jeden z nejlépe vykreslených milostných vztahů pohádkového světa vůbec – žádná tuctová zamilovanost a bezchybnost, místo toho postupné oťukávání, prostor pro omyly a nakonec láskyplná péče.

Práce nesmrdí (Lotrando a Zubejda)

Moderní doba pohodlí a dostatku přinesla takový zvláštní defekt, že máme vše co potřebujeme a nikdo není spokojený. Rozmáhají se deprese, zrovna jako taková, kterou trpěla Zubejda v bohatých komnatách svého tatínka sultána, přitom můžou mít za důvod, že jsme ztratili tisícileté zavedené vzorce našich předků – čerstvý vzduch, sluneční svit a poctivá práce.

Nepropadej depresi (Ledové království)

Psychické problémy jsou v současnosti hodně diskutovaným tématem, a disneyovská hitovka Frozen se nenápadně stala jedním velkým vyobrazením deprese. Sledujeme stádia odlišnosti, nepřijetí, uzavření se, útěku až do fáze, kdy začínáme ubližovat sobě i těm nejbližším. Spásnou melodií „Let it go“ je pak zpráva, že se s tím dá žít i to do jisté míry ovládat, takže no stress. Alespoň v ty lepší dny zase bude dobře, a pro ty stojí za to vydržet.

Nebýt normální je OK (Hledá se Nemo)

Všechno má svůj dokonalý ideál, a pak je tu realita, ve které se mu všichni více či méně vzdalujeme. Bohužel někdo tak moc, že mu to vždycky bude působit nějaké trápení.

Třeba taková rybka Nemo měla jednu ploutvičku o moc drobnější než tu druhou, a nemohla plavat tak dobře jako ostatní ryby. Ale stejně stála svému otci za to, aby pro její záchranu přeplaval celý širý oceán! A tak pochopí, že aby si zasloužil něčí přízeň, nemusí být perfektní.

Nikdy se nezavděčíš všem (Moana)

Polobůh Maui vykonal nespočet hrdinských činů, kterými chtěl lidem pomoct k lepšímu životu. Přinesl oheň, naučil je lézt na stromy pro lahodné kokosy, dokonce pro ně objevil mnoho ostrovů, kde mohou žít. Přízeň i slávu si užíval plnými doušky a vystavěl na nich jádro své osobnosti.

Pak si usmyslel ukrást srdce samotnému oceánu, aby dal lidem schopnost neomezeně tvořit. To se nepovedlo a on zůstal uvězněn celé milénium daleko od všech bez možnosti úniku.

A když konečně potká člověka, dozví se, že už se o něm nevypráví oslavné báje, ale vzpomíná se na něj jako na toho, kdo uvrhl svým nerozvážným činem na oceán kletbu a jeho vinnou mizí všechen život. Všechno bylo marné, oblíbenost je vrtkavá mrška. Pravé vykoupení přichází, až když svoje hrdinství přijímá bez ohledu na chválu i hanu!Baby_Moana_Artwork

Bolí to, ale musíš za tím jít (Zootropolis)

Příchod mladé, ambiciózní a naivní zaječice do velkoměsta, které ji naservíruje krutou realitu a pošlape její ideály a sny, to ukázal naprosto skvostně. Není to lehký, není to hezký, ale hele – stejně do toho musíš jít, protože když se vzdáš, bude to ještě horší. Otrkat se, sebrat odvahu a s hroší kůží jít naproti tomu, co považujeme za nejsprávnější, se prostě vyplatí. Ne proto, že nás to dovede to zářného cíle, ale protože to dodá světlo a naději každému jednomu kroku kupředu. A na hodnotu takového postoje pořád ještě zapomínáme.

Nikdo neví, která bije (Toy Story: Příběh hraček)

Kovboj Woody žárlí na Buzze Rakeťáka, že se stal novou nejoblíbenější hračkou jejich „majitele“ Andyho. Závidí mu jeho křídla, vesmírné historky a červený laser. Když proti nebezpečí musí spojit své síly, dostane Woody studenou sprchu – ten dokonalý a skvělý Buzz neumí létat! Při pádu z výšky však využije křídel k doplachtění do bezpečí, a na Woodyho: „Buzzi, ty lítáš!“ odvětí: „To není létání, já jen stylově padám.“ V této nenápadné větě z roku 1995 se skrývá návod na život – buď můžete propadnout beznaději z tohohle všeho, anebo si najít své malé cestičky, jak tím stylově plachtit a užít si každý metr!

tumblr_l4nz1mOToK1qbv3ovo1_400

 

Napište komentář

* Povinné údaje