7 pohádek, které jste neviděli a musíte to napravit!

Postesknete si občas, že už se málokdy natočí opravdu dobrá pohádka, a v telce pořád dokola opakují ty stejné?

To vám určitě přijde vhod inspirace na několik vynikajících kousků, které se mi jeví jako ještě neokoukané, a přitom mají tolik co nabídnout!

Nechtěl jsem dělat nekonečný žebříček, tak jsem jen vybral pár zaručených parádiček napříč nejen hranou, kreslenou i animovanou, ale i českou, americkou a japonskou produkcí!

Pokud vás při čtení napadnou další méně známé pohádkové snímky, určitě se s ostatními do komentářů podělte, které stojí za to!

DEŠŤOVÁ VÍLA (2010)

Za poslední roky nepřinesla tuzemská filmová produkce vyloženou klasiku, ale blízko jí má tenhle nenápadný počin s půvabnou Vicou Kerekes v hlavní roli. Bravurně zvládla silná témata nedostatku pokory, soužití s přírodou a konečně pro jednou také správně nastíněné lásky (aneb žádné honem přeskočení zamilovaností ke svatbě a šťastní až do smrti). Oblíbené tváře Labudy, Donutila, Stašové nebo Hámy zase poskytly vydařené náhledy na nejrůznější lidské slabosti a falešnosti, což dalo vzpomenout na legendární S čerty nejsou žerty. Pokud jste ještě neviděli, můžu jen doporučit!

LÁSKA NA VLÁSKU (2014)

Tenhle kousek patřil do nedávné trojčlenné vánoční nadílky ČT1. Ústřední zápletkou je nedorozumění dvou synů se svými otci, s čímž se řada lidí dokáže ztotožnit a navíc se to povedlo vhodně vyobrazit – někdy se plete mládí, ale v mnohém i zkostnatělé a „zkušené“ stáří. A ona ta pravda bývá uprostřed. Naštěstí hrdinové vypadají na chlup stejně a tak si s nepříjemnými požadavky lišácky poradí. Ve vedlejších rolích se předvedl Tomáš Hanák jako král a Celeste Buckingham jako neapolská princezna. Snad z obrazovek jen tak nezmizí, kromě dobré myšlenky nechybí spád ani vtip.

KONEČNĚ DOMA (2015)

Animáky jsou rok od roku větší byznys, a tak se v jejich záplavě „zaručených hitovek“ jeden snadno ztratí. To se neprávem stalo i tomuhle svěžímu a svižnému dílku, které skutečně mluví jazykem mladé generace, a není to jen rádoby pokus té starší promlouvat k té mladší. Tahouny jsou mimozemšťan a mladá dívka (namluvená Rihannou) – oba předvádí hodně netradiční a originální charaktery, jejichž postupně budující přátelství nikdy dopředu neodhadnete. Díky dojemnému vyvrcholení děje to ale zdaleka nebude jen o nich… Jo, a boží soundtrack!

DORUČOVACÍ SLUŽBA ČARODĚJKY KIKI (1989)

Anime tvůrce Hajao Mijazaki má na kontě řadu krásných snímků, o jejichž pohádkovosti by se ale mnohdy dalo polemizovat. Ruku od ohně bych ale určitě dal za Kiki, jejíž dobrodružství přináší další zajímavou optiku na tradiční téma „mladý člověk vyráží do světa najít svoje poslání“. Líbilo se mi reálné vyobrazení strastí s tím spojených, a postupné ztrácení a zase nacházení plamínku naděje mladé čarodějky, která to myslela dobře, ale na to svět není zvědavý. Sama se musí najít a prosadit, což je zde pojímáno hodně citlivě a užitečně. Nepřehlédnout, prosím pěkně!

KUBO A KOUZELNÝ MEČ (2016)

Příběh o vůli nezapřít svět přes všechnu jeho bolest a utrpení. Příběh o tom, že oči jsou oknem do duše, a když se podíváte pozorně, spatříte v nich lásku. Příběh o tom, že mít při jídle mezi kým sedět je velké požehnání. Příběh o tom, že smrt není konec, protože ve vzpomínkách žijeme dál, a proto se každý projev laskavosti počítá. Mistrovský kousek plný neočekávaných zákoutí a výbuchů fantazie je příběhem, na který se možná zapomíná, ale u kterého za žádnou cenu nebudete chtít ani mrknout!

NEJLEPŠÍ PŘÍTEL (2017)

A ještě do třetice jednu domácí produkci. Tuhle parádu jsem zaznamenal až rok po jejím vzniku, ale lepší pozdě, než nikdy. Musím říct, že dlouhou mě takhle nová česká filmová pohádka nepotěšila. Jsou to docela jednoduché počty – nic tu není vyloženě blbě, a vše dobré je opravdu dobré! Dobří herci, kteří dobře hrají – Langmajerův pokušitel, Němcův lucifer, Sokolův šlechtic, Lábusův král a Adamczykův čert jsou vynikající, a ani hlavní dvojice Piškuly s princeznou Svarinskou není vůbec zlá. Příběh umí překvapit, vývoj má myšlenku, poučení je krásné a vtipům se zasmějete. Po Andělu páně se scénáristce Lucii Konášové povedl další pohádkový zářez!

LEGENDA O MULAN (1998)

Devadesétá léta byla velkým návratem Disneyovek a přinesla řadu z jejich nejlepší děl vůbec. Každý zná Herkula, Tarzana nebo Krásku a zvíře, ale třeba na takovou Mulan se zapomíná. Dobrodružný příběh o neobyčejné a odvážné dívce (mimochodem první asijská hlavní hrdinka v jejich repertoáru) ze staré Číny měl… jak se tomu jen říká? Jo, už vím – měl duši! A navíc nezapomněl ani na vlídnost a legrácky. Jako jeden z prvních také odstartoval na přelomu tisíciletí emancipační tendence v pohádkách, a dokonce se mu povedlo to, co většině dobových Disneyovek ne – ani pokračování nebylo úplně na houby! Schválně, jak dopadne připravovaná hraná verze.

 

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje