AUTORŮV DENÍK (11.) – Jak mě Slováci málem zruinovali

Nevšední šance nakouknout do hlavy i zákulisí mladého autora, který dělá věci jinak (ke svojí škodě i užitku) a většinou mu to projde. Inspirujte se úspěchy, vyvarujte přešlapů, podívejte se z první ruky, jak to chodí v praxi a pobavte se na účet volaného. Vítejte za oponou Pohádek Nový Věk!

Vždycky jsem byl pyšný na to, že jsem se narodil ještě v Československu.

Možná je to prkotina, ale když už jsme tak malinkatý státeček, vidina o trochu větších hranic a populace je přece plus, že jo.

Na druhou stranu mě baví, když se v zahraničí můžu před tamníma holkama vytáhnout, že umím hned 3 jazyky – češtinu, angličtinu A SLOVENŠTINU. Že je to skoro to stejný už vědět nemusí, chacha.

Chci jen říct, že naše východní sousedy jsem vždycky vnímal jako příbuzné, snad dokonce sourozence, jsou to naši bratia a sestry.

A jak už to tak někdy chodí, sourozenci si navzájem umí provést příšerná zvěrstva!

Co že mi to teda provedli?

No to mě podrž!

To jsem takhle letos na jaře vyprodal první vydání knížky Pohádky Nový Věk a už už jsem chtěl objednávat další várku u mojí staré vyzkoušené tiskárny.

Sice formou jen černobílý paperback, ale doposud nám to klapalo a nikdo si moc na výsledek nestěžoval, tak proč to měnit?

Vidina pohádek v pevné vazbě a barevnými obrázky byla zatím jen vzdálená vidina, kterou si určitě jednou splním, ale zatím na to chyběl dostatečný kapitál.

Ale stačila jen malá dávka zvědavosti a trochu na Googlu pobrouzdat po nabídce tuzemských knihtisků.

Ještě to odpoledne jsem zažil euforii, když jsem objevil firmu, která by takovou poptávku byla schopná zařídit jen za o zlomek vyšší cenu.

Trochu to okrouhalo zisk, ale za ten výsledek to stálo, nemyslíte?

20170507_204434

Měl jsem ale jedno dilema ohledně typu papíru – zůstat u současného čtvrtkového, který je moderní, a nebo přejít na klasický knižní nažloutlý?

Osobně se mi líbila víc druhá varianta, ale cílovka jsou hlavně děti a těm by to mohlo připadat zastaralé.

Přišel nápad, kterého budu za chvíli litovat – vytisknu knížky rovnou dvě a pěkně vedle sebe porovnám, kterého se do budoucna držet.

Tak jsem vedle jedničky vydal zároveň Pohádky Nový Věk 2, které vyšly na podzim 2015 v limitované edici a už taky nebyly k dostání.

Od začátku mi přes oko i ruku šel víc ten starší, nažloutlý druh papíru, ale ještě počkám, co řeknou čtenáři.

A teď přichází ta chyba, za kterou budu „vinit“ Slovensko.

Totiž, když jsem doposud někomu posílal dvě knížky, šlo o tenké paperbacky. Měkká papírová vazba je váhou i rozměrem drobnější než ta pevná šitá, a tak šlo o docela malé balení, které vám na poště za hranice naúčtují okolo 150 korun.

Je to víc než dvakrát dražší než po Česku, ale měl jsem to v objednávkovém formuláři nastavené, že se měna převede na eura a trochu navýší, aby se to pokrylo.

JENŽE.

Posadit na sebe dva kousky téhle nové knížky už udělá rozměr, který na výšku přesáhne limit 5 centimetrů, což oficiálně opouští sto padesáti korunovou hranici doporučeného psaní a magicky se promění v doporučený balíček.

A hádejte, kolik stojí takový balíček do zahraničí?

387 korun.

KAŽDEJ-jeden-z nich.

A jak naschvál, tahle moje „speciální limitovaná akce obou pohádkových sbírek“ zaznamenala doposud zatím nejvyšší prodej na území Slovenska…

20170509_231231

To by mě za jiných okolností naplnilo štěstím, ale v tomhle případě mi to jen navozovalo žaludeční vředy, kdykoliv jsem u přepážky sypal tisícovky korun za poštovné.

Chvíli jsem přemýšlel, že radši každému ze zahraničních zájemců (kromě Slovenska tam bylo ještě jedno Španělsko) napíšu omluvu s vrácením peněz, že to nejde, ale přišlo mi to budoucna jako blbá vizitka, a tak jsem si jen vrhnul rukávy a sledoval, jak mi většina zbylého zisku mizí za pokrytí tohohle „vroubku“.

Do příště víc štěstí, člověče

Samozřejmě za to nemohli Slováci, ale já.

Teď po pár měsících se tomu s chutí zasměju. Holt nešlo o vydání ziskové, ale poučné.

Když Pohádky Nový Věk postoupily na vyšší úroveň hry, podmínky jsou přísnější a chce to ode mě větší bdělost v detailech. Neznamená to, že odteď budu napalovat poštovný, ale rozhodně nebudu nabízet najednou víc, než jednu knížku, haha.

Vždycky přijdou nějaké hromadné objednávky, to se utáhne. Ale pokud by si ještě jednou objednali hromadně VŠICHNI, můžu hlásit bankrot.

Každopádně díky téhle eskapádě jsem si ohmatal nový materiál a do příští knížky už vím, jaká je nejlepší verze, které se držet.

A jak možná víte, ono „příště“ právě nastalo.

Přes léto jsem konečně dokončil přepisování mojí prvotiny O Honzově štěstí, která před lety sérii Pohádek Nový Věk odstartovala, a tak se konečně dočká svojí tištěné knihy.

Pevná vazba.

Barevné ilustrace.

Lahůdka na pohled i na dotek.

A ten obsah už snad víte, že za to stojí. Tohle prostě nejsou všední pohádky…

Do příštího čtvrtka 28. září 2017 máte šanci objednávat nejnovější pohádkovou knížku za klasických 288 (ano, podařila se udržet cena!). Jak vidíte, cesta k ní nebyla bez vroubků, a tak doufám, že výsledek bude stát za to a všichni si jí společně doma užijete.

Protože štěstí není náhoda…

>>> kniha O HONZOVĚ ŠTĚSTÍ k dostání zde 

Untitled design (4)

D.Z., 21.9. 2017

Komentáře:

Leave A Response

* Denotes Required Field