325752626_69392aa6b1_o

AUTORŮV DENÍK (8.) – Jak se Honzovi nechtělo na svět

Nevšední šance nakouknout do hlavy i zákulisí mladého autora, který rád dělá věci jinak (ke svojí škodě i užitku) a prochází mu to. Inspirujte se úspěchy, vyvarujte přešlapů, podívejte se z první ruky, jak to chodí v praxi a pobavte se na účet volaného. Vítejte za oponou Pohádek Nový Věk!

 

Léto 2015 bylo horké, dlouhé a ospalé.

Přesně tak jsem přistupoval i k práci – jak jste si asi všimli, na chvíli se odmlčel blog, emaily i Facebook. Tu trochu síly, chutě a soustředění, které jsem v sobě našel, jsem radši použil k tvorbě nových pohádek.

Plán byl konečně dokončit O Honzově štěstí 2, kterou jsem načal už na podzim 2013 – malou chvilku poté, co vznikl první díl.

Ten vyšel v dubnu 2014 a ještě toho roku se dočkal taky parádní audio verze, kterou namluvil přední český dabér Gustav Bubník alias Charlie Harper z Dva a půl chlapa.

Byla to vůbec první celá pohádka, kterou jsem dokončil a schválně jsem v ní po svém ztvárnil tradiční stereotyp Honzy, který se vydá do světa.

Takže to vám takhle…

 

Bylo nebylo, klapka první

obálkaPrvní Honzovo štěstí je o tom, jak se hlavní hrdina vydá do světa za svými sny, zachrání princeznu a stane se králem. Klasika.

Ten poklad byl jinde. Hlavní pointa je v tom, jak během své cesty roste po lidské stránce. Co na začátku považuje za nemožné, nakonec sype z rukávu jako ostřílený veterán.

Pohádka ukazuje, že má smysl čelit svým strachům a překonávat se ve prospěch toho, co si od života přejeme, protože jedině tak se to může splnit.honzahappy

A ne (jak to v mnoha pohádkách bývá), že hlavní hrdina je hodný dobrák a tak se mu dějí dobré věci, protože si to zaslouží.

S touhle představou mnoho dětí vinnou pohádek vyrůstá a v budoucnu z toho vznikají bolestivá dramata.

Svět vidí hlavně činy, takže ať si v sobě nosíme sebeušlechtilejší úmysly, smysl mají jenom když je dáme ven.

Ale protože rád nabourávám pohádková klišé, nezůstalo jen u toho.

 

A NEžili šťastně až do smrti

Pokud patříte k těm, kteří celé dílo četli/slyšeli, tak víte, že se nekonal tradiční happy end „a žili šťastně až do smrti“.

Naopak, v závěru se dozvídáte, že v životě nestačí něco dosáhnout a myslet si, že máme hotovo. Že teď už bude dobře. Kdepak, zůstalo to otevřené s tím, že to Honza poznal na vlastní kůži – ale to už je prý jiný příběh.

Příběh, který se konečně měl dočkat svého vyústění letos v létě.

2015-09-29 21-59-17.461

V hlavě ho mám už přes dva roky a půjde zhruba o to, že Honza po dosažení svých úspěchů usnul na vavřínech a postupně se z něj stane špatný král (i manžel), což se mu snad podaří odbourat po dalším kole zvratů a napětí.

Anebo přijde další nečekané vyústění?

PNV Citát #1

 

Zase mě vypekl

Jenže to má háček – nedaří se mi ho dopsat.

Neumím to přesně pojmenovat, ale NĚCO ještě chybí, protože jsem zhruba v půlce knihy usoudil, že to znovu musím nechat dozrát. A tak chtě nechtě, musel jsem překopat svoje psací plány na minimálně další půl rok.

Naštěstí mě baví psát průběžně krátké pohádky do šuplíku, kterých se od vydání dvou knižních sbírek začátkem letoška (Pohádky Nový Věk a Příběhy z dalekého východu) narodilo dost na to, že vydají na novou knihu.

A tak podle plánu by měla letos na podzim vyjít nová knihy ze série, ale místo Honzy to bude sbírka Pohádky Nový Věk 2, která v sobě ponese cca 10-15 samostatných kratších pohádek.

Ještě se to celé dolaďuje a samozřejmě vás budu včas a pravidelně informovat o dalším průběhu.

Honzu zatím necháme jeho osudu. Až se mu bude chtít, přijde sám.

A to si pište, že přijde.

 

D.Z. 29.9. 2015

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje