1280px-El_Señor_de_los_Anillos_lectura

ČLÁNEK: 10 nejmoudřejších citátů z Pána Prstenů & Hobita

Vývoj je zábavná a často nepředvídatelná záležitost.

Vezměte si pohádky, které se odnepaměti předávaly ve formě vyprávěných báchorek a sloužily jako poutavé studnice lidského poznání a moudrosti.

A dnes?

Vyvinuly se do nástroje uspávacího/zaměstnávajícího neposedné děti. Že pohádky jsou i pro dospělé se moc neví a obecně je vnímáme jako čistě dětskou záležitost.

Když se mě proto někdo ptá, pro jak staré děti jsou Pohádky Nový Věk určené, moje odpověď „pro všechny generace“ (nebo jak praví motto na obálce: „pro čtenáře všech věků i velikostí“) jim často nadzvedne obočí.

10846319_669762749788241_7913229230764385284_n

Když nakoukneme do historie, tak pohádky (pocházející hlavně z Indie, Egypta nebo Číny) byly převážně doménou tuláků a vysloužilých vojáků, kteří si jejich vyprávěním zajišťovali nocleh nebo něco do žaludku.

Oproti dnešním pohádkám byly takové povídačky mnohem hrubší a temnější (výjimečně prý až erotické), takže vaše nejmenší byste jimi neuspali.

Se současnými pohádkami však měli společnou jednoduchost, symboliku a poselství na konci příběhu.

A to je to univerzální jádro, na které slyšíme všichni – ať jsme děti, rodiče nebo prarodiče. Je to jádro, které nikdy nezestárne.

46c2b347c91d8270130cbc83dedc3282Nikdo tuhle tenkou mezigenerační rovinu za posledních 100 let nevyvážil velkolepěji, než John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973), a proto ho spolu s Exuperym (protože Malý princ je Malý princ) považuji za největšího pohádkáře minulého století. 

Možná se někomu bude chtít namítnou, že jeho epické romány z fiktivní Středozemě (ke které dokonce vymyslel rozsáhlou mytologii a také několik jazyků) jsou přece žánrově fantasy, ale co je fantasy jiného, než o trochu racionálněji pojatá pohádka?

A nejen to.

Právě díla Pán Prstenů a Hobit z pera J.R.R. Tolkiena jsou dost možná tou vůbec nejoblíbenější pohádkou pro dospělé a dočkaly se i zdařilého filmového zpracování, které patří k nejslavnějším a nejúspěšnějším snímkům naší doby.

Podobně je na tom i Harry Potter, ale toho přece jen tíhneme vnímat jako víc dětského, přestože jeho poslední díly mají od nevinné kouzelnosti prvních knih daleko.tolkien

Hobit i Pán Prstenů v sobě nesou kromě tradičních námětů hrdinství, duality dobra a zla nebo lásky i spoustu novověkých prvků se kterými silně souzním a proto jimi v Pohádkách Nový Věk nešetřím.

Namátkou třeba čelení strachu, vykročení do neznáma pro větší smysl bez toho, že bychom měli něco zaručeného, víra ve své sny, odpoutanost od výsledku, přijmutí lidských vrcholů i pádů a tak dále.

Bez dalšího prodlužování se už tedy pojďme vydat na rychlou cestu tam a zpátky do této kouzelné i hluboké moudrosti Středozemě.

 

10.

„Neříkám neplačte, protože ne všechny slzy jsou ke škodě.“

 

9.

„V nouzi je každá minuta drahá a přece je lepší pozdě než nikdy.“

 

8.

„Naděje se rodívá, když už nám nic nezbývá.“

 

1280px-Dragon-hobbit-couleurs

 

7.

„Jediné místo ze všech zemí, o kterých jsme kdy slyšeli, které vůbec netoužíme vidět zblízka; a zrovna do toho jediného místa se snažíme dostat!“

 

6.

„Kde vůle neschází, cesta se nachází.“

 

5.

„Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.“

 

4.

„Jediný sen je silnější, než tisíce skutečností.“

 

3.

„Čeho se bojíš, paní?“ zeptal se.

„Klece,“ řekla. „Zůstat za mřížemi, dokud je zvyk a stáří nepřijmou a možnost vykonat velké činy nebude nenávratně pryč a neztratím i touhu po nich.“

 

2.

„Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život.

Můžeš mu ho dát?

Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců.“

 

tolkien-quote

1.

„Jsou jiná zla, jež mohou přijít.

Nám nepřísluší zvládnout všechny zvraty světa, jen udělat, co můžeme, pro dobro let, do nichž jsme postaveni, vykořeňovat zlo na polích, která známe, aby ti, kdo přijdou po nás, mohli obdělávat čistou zemi.

Jaké počasí budou mít, o tom my nerozhodneme.“

 

 

zdroje obrázků: Wikimedia Commons

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje