ČLÁNEK: 11 zajímavostí, které jste v Harry Potterovi přehlédli. #8 vás dostane

Po třicítce za sebou měla J.K. Rowlingová rozvod, chudobu a smrt matky. Těžko uvěřit, že i přesto dotáhla svůj nápad o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi do zdárného konce. Dobře udělala. Velkolepá sága naší doby patří k těm historicky nejúspěšnějším na poli jak knižním, tak filmovém, a britská autorka díky ní patří k nejbohatším ženám planety. Kouzelný svět, který vytvořila, si nachází příznivce po celém světě už bezmála 20 let a to zaslouženě. Patříte-li mezi skalní fanoušky, schválně zda jste nepřehlédli něco z tohoto seznamu?

1) Lordu Voldemortovi je na konci příběhu 71 let

…a hlavní děj probíhá v letech 1992 až 1998.

2) Profesorka McGonagallová byla vynikající hráčkou famfrpálu

Už v 1. díle Kámen mudrců jsme si mohli všimnout, nakolik se vedoucí nebelvírské koleje angažuje do nejoblíbenějšího kouzelnického sportu, když z Harryho udělala chytače.

Pravda je, že McGonagallová byla za svých školních let členkou famfrpálového družstva Nebelvíru a nebýt vážného zranění po pádu z koštěte, možná ji čekala slibná kariéra.

4911699cbac72dfed8f9963e98fa7acb

3) Fred s Georgem byly bez sebe jenom dvakrát (a přineslo to smůlu)

Nerozlučná Wesleyovic dvojčata jsme za celých 7 let (7 knih,  7 filmů…) od sebe viděli jen 2x. Poprvé to George stálo ucho, napodruhé Freda život.

Na jeho památku po něm George pojmenoval svého syna, kterého měl s bývalou spolužačkou Angelinou Johnsonovou.

4) George o ucho připravil Snape

Omylem. Mířil na jednoho ze Smrtijedů, ale minul. Alespoň si zachoval utajení.

5) Předzvěst zkázy u Krucánků & Kaňourů

Ve druhém díle Tajemná komnata se Harry omylem přenese do Obrtné ulice a v tamním obchodě zahlédne Draca Malfoye se svým otcem, jak potají shání nějaké podezřelé předměty.

Schová se před nimi do velké černé skříně, díky které se o 4 roky později Smrtijedi přemístí do Bradavic a porazí Brumbála. A protože Lucius Malfoy je Smrtijedem a jeho syn za něho musí žehlit selhání, záhada je vyřešena.

f2f79a849ad51f2cdf51b9d92cd6b785

6) Proč musela zemřít Hedvika?

Harryho věrná bílá sova pálená se za něj obětuje na začátku posledního dílu Relikvie smrti.

Podle slov autorky Hedvika představovala nevinnost a ochranu. A protože právě dosáhl plnoletosti, její smrt znamenala konec Harryho dětství.

7) Teta Petunie znala Snapea

Harryho nesnesitelná mudlovská teta se štítila čehokoliv, co jen náznakem připomínalo svět kouzelníků. Když však v 5. díle Fénixův řád Harryho s Dudleym napadnou mozkomorové, moc dobře ví, o koho jde.

Prý o nich Lily Potterové (její sestře a Harryho matce) vyprávěl „ten hrozný kluk“. Byl to právě Severus Snape, se kterým Lily přátelila během školních let.

8) Wesleyova dvojčata trefila Voldemorta do obličeje sněhovou koulí

IMG_20150526_114751

9) Kingsley Pastorek se stal novým ministrem kouzel

Hned po finálním boji v Bradavicích. Ano, to je ten černoch, který se ve filmech ochomítá okolo Fénixova řádu a nikde nám moc není vysvětleno, co je zač. Knížky jsou naštěstí o něco sdílnější.

10) Všichni autoři Pobertova plánku jsou na konci příběhu mrtví

Náměsíčník (Remus Lupin), Červíček (Peter Pettigrew), Tichošlápek (Sirius Black) a Dvanácterák (James Potter) zemřeli v přesně opačném pořadí, než v jakém jsou uvedeni na Pobertově plánku.

IMG_20150526_114942

A to nejlepší na konec…

11) Nejlepší výkon profesorky Trelawneyové

Učitelka jasnovidectví je v Bradavicích většinu času k smíchu a její rádoby předpovídání budoucnosti má jen opravdu zřídkakdy světlé momenty (např. Voldemortův návrat ve Vězni z Azkabanu).

Její největší věštba se však postupně naplňuje v průběhu celé série…

Právě ve třetím díle pověrčivě prohlásí, že si rozhodně nesedne ke stolu, kde už sedí 12 lidí. Že prý kdo první vstane od stolu 13 lidí, zemře.

O 2 roky později v sídle Fénixova řádu sedí při večeři u stolu 13 lidí a Sirius vstane, aby pronesl přípitek. Na konci dílu umírá.

Aby toho nebylo málo, tak v posledním díle se do Doupěte po střetu se Smrtijedy vrací jenom 13 lidí. Lupin je vzápětí první, kdo tuto skupinu opouští, a v závěrečném boji o Bradavice je prvním z hrdinů, který padne.

Kdo by to byl do ní řekl…

Komentáře:

2 Comments

  • Topinka

    Reply Reply Červenec 24, 2019

    Já zjistila ještě něco:v knize Harry Potter a Fénixův řád na téměř začátku(str.20)je psáno že Dudley Dursley se svou partou už zase šikanoval malého kluka jménem Mark Evans.Není náhodou Mark Evans australský baskytarista? No ne?

  • Topinka

    Reply Reply Červenec 24, 2019

    Já zjistila ještě něco:v knize Harry Potter a Fénixův řád na téměř začátku(str.20 ) je psáno že Dudley Dursley se svou partou už zase šikanoval malého kluka jménem Mark Evans.Není náhodou Mark Evans australský baskytarista ? No ne?

Leave A Response

* Denotes Required Field