cisar1

O čem jsou pohádky v Příbězích z dalekého východu?

Na začátku každé mojí pohádky stojí myšlenka.

Zpráva, poučení, možná námět k zamyšlení. Prostě něco. Ústřední bod, kolem kterého se až potom obalí líbivé postavy, nevinné prostředí, napínavé zápletky a tak dále.

Nedělám to tak, že si vymyslím svého Medvídka Pú a pak vymýšlím, do jaké lapálie ho dostanu.

Je to opačně.

Všechny tyhle venkovní věci (Honzové, draci, království i poklady) slouží jako prostředek k předání něčeho hodnotného. Něčeho, co čtenáře obohatí a co mu už zůstane.

Tentokrát bych vám v rychlosti rád představil pro každou z 15 pohádek sbírky Příběhy z dalekého východu právě to něco, co v sobě každá ukrývá.

Ty pravé vnitřní poklady, o kterých to celé vlastně doopravdy je a proč dělám to, co dělám.

Drak

Úvod & závěr

Drak se na obálce neobjevil náhodou. Jako patron dálného východu sleduje osudy hrdinů všech 14 pohádek a pozorní čtenáři na konci rozpoznají spojitost s pohádkou O Honzově štěstí.

O chlapci s lukem

Vyprávění o jedné soutěži v lukostřelbě a tom, že svědomitá píle a pokora jsou víc než talent od boha, když ho jeden bere za samozřejmost.

O třech úkolech Šaolinu

Napínavý příběh dvou bratrů, kteří musí obstát těžký výcvik bojových mnichů, aby zachránili svou vesnici před tlupou loupežníků. A možná přitom získají víc, než původně tušili.

PNV Citát #11

O nafoukaném cizinci

Pohádka o těch, kteří neumí vidět věci z jiného úhlu pohledu, než toho svého, a jak je to vlastně kořenem všeho lidského nedorozumění. Učí toleranci.

O nešikovném rybáři

Tu už přece znáte :) V tom se hodně lidí najde.

O čajovém mistru

Vážně si musíme pomáhat? Nemají se sobci nakonec lépe? Jeden trpělivý a nevšední hrdina na to dětem této egocentrické doby snad dokáže odpovědět.

O vševědoucím starci

Odmala jsou vám doporučovány ty nejlepší cesty životem. A tak jimi jdete, neptáte se a všechno poslušně plníte. Jenže pak v jednom okamžiku ztratíte všechno a všichni chytráci jsou fuč. Co teď?IMG_20150416_121116

O toulavém samuraji

Jak jeden slavný, bohatý a obávaný válečník zjistí, že všechno po čem toužil ho neudělalo šťastným, a vydává se zjistit, na čem v životě záleží ze všeho nejvíc.

O statečném nindžovi

Zamilovaný příběh nesmí chybět. Princezna je pro jejího osobního strážce nedotknutelným přáním – pod trestem smrti jejího otce a jeho pána, strašlivého šóguna. Ale láska si svoje cesty vždycky najít umí…

O pyšném filozofovi

Pokud si dobře vzpomínám, tohle byla na podzim 2013 první pohádka této sbírky. Pro mě asi nejoblíbenější kousek – včera jste možná pochopili proč.

12596556_10206089607746768_417305493_o

O moudrém jogínovi

Spíš meditace, než pohádka. Takhle to vypadá, když je člověk plně na svém místě a důvěřuje proto všem odbočkám, na které ho osud zavede.

O děvčátku od Žluté řeky

Nejkratší z pohádek a taky jedna z nejdojemnějších. A pro cyniky tutově ta nejhloupější. Schválně, kam se zařadíte.

O největším městě na světě

Tahle je naopak nejdelší a je také jaksepatří výpravná. Jeden stavitel se vydává do světa splnit si svůj bláhový sen a to buď skončí velikým happy endem, nebo tragédií. To už je odpradávna úděl těch, co hrají pokerovské „all in“.

PNV Citát #25

O cestě dalekým východem

Přiznám se, že tohle vzniklo úplně na závěr, aby počet pohádek nedával „nešťastnou“ třináctku. A tak se stal takovým jednoduchým spojníkem ostatních příběhů, kdy hrdina navštíví místa všech předešlých a na konci předá jednoduché, důležité poselství.

O odcházejícím císaři

Jak mám ve zvyku, jedna je vždycky trochu přes čáru. Mluví o smrti. Možná nejdřív přečtěte sami, ale možná to právě my snášíme hůř než ti malí. Důvod je tenhle.

 

I tento díl série Pohádky Nový Věk dostává svým 3 hlavním pilířům, kterými jsou radost, inspirace a naděje. Vydáme se daleko na východ, abychom spatřili lidské dobro tváří v tvář těm nejzákeřnějším zkouškám, jaké před nás umí život a okolní svět postavit. Připravte se na jedinečnou cestu, která ve vás zanechá víc než si umíte představit!

>> Příběhy z dalekého východu (e-kniha)

>> Příběhy z dalekého východu (kniha)

 

fareast

Napište komentář

* Povinné údaje