miya_ywgb

Od nejhoršího po nejlepší: Všechny snímky Hajao Mijazakiho (3. část)

Hajao Mijazaki je Waltem Disney naší doby.

Japonský velmistr za pomoci svého studia Ghibli přináší přes 30 let jednu filmovou lahůdku za druhou a přece se v ničem nepodobají tomu, co běžně slaví na poli mainstreamu úspěch. Přesto hned 8 jeho filmů patří mezi 15 nejvýdělečnějších japonských filmů všech dob!

Je v tom něco mnohem víc, než rychlospotřební a atraktivní charakter, který si konzumní svět žádá. Je v tom trpělivost, laskavost, moudrost a krása.

Ať patříte mezi jeho fanoušky, nebo o něm slyšíte poprvé, nadcházející žebříček poslouží každému, kdo prahne po osvojení si neopakovatelných pohádkových zážitků.

Jeho 11 celovečerních rodinných filmů jsem seřadil vzestupně a v celkem třech částech během tří týdnů se jim podíváme na zoubek, popřípadě se o nich v diskusi můžeme dále pobavit.

>> 1. část žebříčku

>> 2. část žebříčku

3. Naušika z větrného údolí (1984)

Tahle podívaná znamenala začátek hvězdné dráhy studia Ghibli. Co Mijazaky ve většině svých děl naznačuje, řekl ve svém vůbec prvním velkofilmu na plnou pusu. Průmyslová civilizace nejen zničí samu sebe, ale i planetu, na které se rozprostírá.

A dostane za to pěkně na frak.

Po tisíc let válčí lidé mezi sebou i s přírodou, a veškeré snahy o navrácení věcí do starých kolejí se setkávají s ještě větší zkázou. Jedinou cestou k přežití je harmonie, a toho si je hlavní hrdinka princezna Naušika dobře vědomá. Bohužel do její malé země přichází mocní okupanti, kteří chtějí sjednotit zbylé lidstvo a vyhlásit pusté Matce Zemi poslední rozhodující bitvu.

he1u6nDflupU81a_UULQy_70

Výprava, prostředí, spád, poselství i úžasné postavy z tohoto snímku dělají možná nejlepší Mijazakiho dílo. Zvířátko Teto je zjevnou kombinací budoucích Pokémonů Eevee a Pikachu, poustevník Yupo je zase jasný Gandalf, a Naušika, evidentní předchůdkyně princezny Mononuke, je asi nejsympatičtější hlavní hrdinkou celé kinematografie Ghibli.

Velice jemná práce s dobrem a zlem, pro kterou je Mijazaky o třídu výš než většina ostatních pohádkářů, a která vyvrcholila o 17 let později Cestou do fantazie, je už tady na vysoké úrovni, a jen přemíra násilí a náročnost pro nejmenší diváky je důvod, proč Naušiku umístím jen těsně pod vrcholem tohoto žebříčku. Každopádně ZÁŽITEK.

2. Můj soused Totoro (1988)

Nechybělo málo a Totoro tenhle žebříček vyhrál. Takový krok by mě ale stál všechny zbytky té málo objektivity, kterou se tu snažím předstírat, a tak mu diplomaticky předávám aspoň stříbrnou medaili.

Každopádně tenhle snímek je pohádkový klenot všech klenotů.

Nemusíte se bát ničeho příliš náročného, celá podívaná plyne velice klidným a příjemným tempem, které ale ani na chvilku nenudí. Dětská fantazie (ty postavy!), hravost, krásná ukázka rodičovství a celkově semknutost a hodnota rodiny, to všechno jsou poklady, které Totoro předává.

thumb-1920-517086

Zkuste příští vánoční pohádkové šílenství nenechat diktovat televizí, ale pusťte si na vlastní pěst tohle – uvidíte, jakou pohodu to k vám domů přinese. Ne nadarmo se Tororo stal maskotem studia Ghibli.

1. Cesta do fantazie (2001)

Fantasie je v řádce Mijazakiho filmů na takové úrovni, že umělecky vnímající člověk jenom žasne, odkud se tolik kreativity bere, ale v případě tohohle pokladu šlo o hotový VÝBUCH fantazie.

To ani nejde vyjmenovat, to se musí vidět.

Jakmile je malá Kičiro uvězněná vinnou svých rodičů (reprezentujích nenasytnost naší civilizace) v kouzelném světě lázní pro bohy, které vede nekompromisní čarodějnice Jubaba (záměrně neříkám zlá, protože nám bude dovoleno nahlédnout i na její jemnější stránku plnou vlastních priorit a motivací), začíná podívaná, která nemá obdoby.

Kdybych měl jmenovat jednu věc, pro kterou jsou díla studia Ghibli zásadní, je to právě tahle (už v minulých dílech zmíněná) práce s dobrem a zlem, které na rozdíl od typických pohádek nevykresluje černobíle, protože ani ve skutečném světě to prostě NENÍ černobílá záležitost.

sa_fs08h

Dalším úžasným bodem je vývoj hlavní hrdinky z nesnesitelné puberťačky do samostatné dívky, a to nijak jinak než čelením překážkám, poctivou prací a pomalu vybudovanou odvahou doprovázenou srdečností. Zkrátka všechny ty ctnostné vlastnosti, pro které může být obyčejný život obdivuhodnou podívanou.

Řečeno by mohlo být hodně, vždyť sám film by si klidně zasloužil tuhle 3 dílnou sérii sám pro sebe, ale nejlíp uděláte, když pro sebe i své nejbližší co nejrychleji naplánujete promítání tohohle Mijazakyho klenotu.

Doufám, že vám články poslouží jako dobrý rádce pro zorientování se ve světě Hajao Mijazakyho i studia Ghibli, a dáte šanci alespoň většině z nich (protože za to opravdu stojí), ale má-li to být jen jeden, musí to být tenhle.

3 Komentáře

Napište komentář

* Povinné údaje