matrix_shutterstock_161746904.840x540c

Protože i tebe zradí… aneb pohádkou proti Matrixu

Příběhy se mohou lišit formou i žánrem, ale v jádru plní jeden a ten stejný úkol. A proto i když se pokusím osvětlit něco významného z pohádkové psychologie, vypůjčím si proto jako odrazový můstek jeden z nejzásadnějších filmových počinů na poli sci-fi. Pohádku a její léčivé poslání lze vystopovat všude, a tohle nejspíš budete chtít vědět.

Právě jsem si po dlouhých letech zopakoval film Matrix, a proto i když by byla na místě spíš pohádková analogie, zvolím tuhle.

Morpheus po letech hledání konečně najde vyvoleného Nea, který má zachránit svět z děsivé futuristické vize, kdy lidstvo ovládla umělá inteligence a udělala si z něj potravu.

V jeho týmu se mimo jiné nachází i jistý Cypher, který má nekonečné války plné zuby. Zjistil, jak těžké břemeno je pravda se svobodou, a rozhodne se ho vyměnit za zapomnění.

1207544

Za zády svých letitých přátel a kolegů si podává ruku s ďábelským Agentem Smithem, a v nejklíčovější okamžik všechny zradí. Naději na lepší zítřek pro všechny zahodí pro dosažitelnější osobní uspokojení i s vědomím, že je vlastně docela falešné.

Jemu stačí, že o tom nebude vědět. Sladká nevědomost!

Proto chladnokrevně zavraždí své parťáky a uvězní Nea v Matrixu, kde padne do pasti svého největšího nepřítele.

A i když se nás podobné hrůzy třeba ještě netýkají, měli byste vědět, že i vás zradí nějaký Cypher, kterého dlouho znáte a proto mu důvěřujete. A to na tak citlivém místě, že vám to otočí svět vzhůru nohama a vezme všechen elán.

A není to proto, že si to zasloužíte, nebo že nejste dost dobří, aby vás někdo nedokázal převést.

Stane se to, protože je to zkušenost, kterou potřebujete zažít, abyste ji měli šanci překonat…

(divný, ale vydržte)

… a jednou tak unesli víc tíhy než předtím. Protože budete čelit těžkostem, na které budete potřebovat všechny síly, jichž je člověk od přírody schopný.

Pardón, ale vůbec nic není nový

Pohádky jsou výrazem jednoho velkého snu, ve kterém lidstvo žije.

Skrze své jednoduché báchorky dávají možnost svým příjemcům prožít celou plejádu emocí a napůl skutečných prožitků, které je čekají ve skutečném světě.

Je to produkt lidské historie a souhrná zkušenost všech, co tu byli před námi.

Vtip je v tom, že už pro ně nebudou nové. Jako zkušenost na vlastní kůži sice ano, ale nebude to neprobádaná zóna. Ať už přímo či nevědomky zarezonují s nějakým příběhem, který si v sobě od dětství nosí, a budou TUŠIT kudy kam.

61jylPUpg-L._SY355_

Ne ve smyslu, že nás spasí a vyřeší za nás všechny starosti.

Rádi si sice myslíme, že svět bez starostí by bylo to nejkrásnější splněné přání, ale nenechte se zmýlit pozlátkem jednoduché cesty.

Ta funkce je někde jinde.

On je totiž velký rozdíl spálit se, anebo havarovat takovým způsobem, že nás to poláme nejen na těle, ale na duchu.

Na to už jsou pak sádry a berle krátké. Jedná se o takový druh rány, která se nikdy nemusí zahojit a napořád nám bude kazit kvalitu všedního života.

Když budu obeznámený se všelijakými stezkami, které si tu museli projít všichni, co tu byli před námi – a které proto jednou nutně čekají i mne – můžu jim možná i předcházet, ale hlavně budu mít velký psychický štít proti beznaději, kterou mohou napáchat.

Ztratit světlo je totiž pro člověka konečná. Přežívat a žít není to samé.

A veškerá potrava duše, mezi kterou pohádky výsostně řadím, jsou tím protilékem.

Cíle se nemusí splnit.
Srdce se bude lámat.
Zdraví tu nebude věčně.
Naivní důvěřivost někdo zradí.
Ideály nám pošlapou.
A navíc tu nikdo nebudeme navěky.

A jestli se i potom zvednete, dovedete se usmát a být charakter, vyhráli jste.

Protančit ohnivým kruhem

Skrz pohádky lze už odmala spatřit, že tahle stezka skrze svět je plná nástrah, ale s kuráží a srdcem tomu lze čelit.

Pak se z boje stává tanec.

A až na vás Cypher ze zálohy vystřelí, smrtící kulka nebude vaším koncem. Budete vyvolený Neo, který ji dokáže zastavit v letu.

ba4f5a88b9819705300cfe72266ed4b3

Rozpoznal, že nízké lidské afekty nejsou ničím, kvůli čemu by jeden musel zemřít.

Celé je to metafora.

Dokázal porazit sám sebe. On je vyvolený hrdina alias celistvá, bdělá, krásná bytost.

A jestli iluze štěstí do smrti něco někdy znamenala, pak to byla osobnost natolik zralá a silná, že si to tu nenechá zkazit a znechutit žádným černokněžníkem, loupežníkem, ježibabou, drakem, vlkem a dalšími zlomenými úkazy, co tu kolem nás zběsile pobíhají.

Někdy ty nejsložitější výzvy mají ty nejjednodušší řešení. A pohádka slouží jako imunita lidské duši ve světě, který občas zapomíná, že nějakou má.

Untitled design

Napište komentář

* Povinné údaje