RECENZE: Divoký hřebec Spirit (2002) – Zapomenutá balada z velkých plání

Studio Dreamworks slavilo začátkem tisíciletí trefu do černého v podobě Shreka, a možná i proto se na další dobovou pohádku z jejich produkce zapomíná.

Tou dobou poslali do světa příběh o americkém mustangovi Spirit – Divoký hřebec.

Jedná se o poslední generaci kreslených filmů, než je nahradili ty počítačově animované. Dreamworks se na tomto poli na rozdíl od Disneyho moc neohřáli, Spirit je jedním z jejich pouze čtyř klasicky kreslených děl (nejznámějším je pak asi Princ Egyptský z roku 1998).

Ale opravdu může Shrek za to, že se na Spirita zapomnělo?

spirit-stallion-of-the-cimarron-537eb7c952ce9

Chyť mě, když to dokážeš

V kostce je film o touze po svobodě.

Hlavního hrdinu-koně na začátku chytí kovbojové, odvedou od stáda a prodají kavalerii. Podaří se mu utéct, ale vzápětí ho chytí indiáni kmene Siuox. Nevadí, zase se dostane na svobodu.

Jenže oni ho zase znovu chytí…

A pak ještě jednou.

To je v podstatě celý děj. Bohužel nekecám. Když mu počtvrté přistálo laso kolem krku, musel jsem se plácnout do čela.

97c03ed2472423c5ac0bdbc7f733931a

Příběhově tenhle snímek nenabízí nic víc, a všechny jeho malé odbočky, jako dějové linky lásky s jednou pěknou klisnou nebo přátelství s mladým Siouxem, tak nějak nefungují a za srdce nechytnou, i když se o to neskrývavě snaží.

A pro českou verzi opravdu nepomáhá špatně otextované zpívání Kamila Střihavky…

Postavy nejsou zvlášť propracované. Spirit je odvážný, unáhlený, bojový a… to je asi všechno. A ti ostatní mi ani nějak v hlavě neuvízli. Musím říct, že jsem se nudil.

Mluviti, jak zobák narostl

Největší zajímavostí Spirita je určitě experiment zvířecí řeči. Koně spolu nemluví lidským jazykem, ale řehtají, což vytváří místa pro domýšlení si jejich rozhovoru.

Ale nebojte, že by se celý film jen řehtalo, myšlenkové pochody Spirita jsou mluvené (v originále Mattem Damonem) a objeví se tu i lidské postavy s jejich schopností řeči.

Záměr dobrý – neurazí to, ale ani nijak zvlášť nenadchne.

Tak by se dal mimochodem charakterizovat celý film.

Měl jsem chvíli chuť dát 3/5 za krásnou vizuální stránku. Přece jen odmala miluju tématiku divokého západu a zdejší scenérie jsou opět dechberoucí. Bohužel obsahová stránka tu obrazovou doprovází nezdatně a tak mi přijde „jednou stačí“ výstižné.

Film se roku 2002 dočkal nominace na Oskara v kategorii animovaného filmu (porazil ho Hajao Mijazaki se svou Cestou do fantazie) a ze svého rozpočtu 80 milionů dolarů vyrobil 123 milionů, tudíž návratnost ano a něco k tomu navíc.

Kasovní trhák to však nebyl, a není to ani pohádka hodná pamatování.

HODNOCENÍ: 2/5

2 JEDNOU STAČÍ

 

Komentáře:

Leave A Response

* Denotes Required Field