1979230_973509989355950_2666377974157306403_o

RECENZE: Malý Princ (2015) – Haló, dětství, jsi tam ještě?

Závěr roku 2015 přinesl tolik očekávaných filmů, že jsem nevěděl, co dřív. Nová Tarantinovka, další díl Rockyho, pokračování Star Wars, Leo DiCaprio, Zbrusu nový zákon… A mezi nimi se dočkal moderního zpracování i nesmrtelnýho Exupéryho příběh o Malém princi.

Když jsem zjistil, že nepůjde o obyčejný remake v novém hávu, ale příběh bude doplněný o nový moderní rozměr a nové postavy, trochu jsem se vyděsil. Jak nám ukázali Tři bratři, ne každý experiment dobře dopadá.

A zrovna u tohohle pokladu by mě to zamrzelo dvojnásobek. Ale není času nazbyt, slíbil jsem Týden s Malým Princem (část 1 / část 2) zakončit touto recenzí a tady je!

72 let po Sahaře…

Hlavní hrdinou tentokrát není Malý Princ ani autor sám, nýbrž malá holčička, která se se svou těžce emancipovanou a kariéristickou maminkou přistěhovala do nového sousedství, aby měla šanci dostat se na prestižní akademii.

Tatínek rodinu opustil a na mamince se to podepsalo tak, že celý svůj život projektuje do svojí malé dcerky. Vytvořila pro ní bizarní životní plán (to se pomějete, až budete koukat) a každá minuta během celého léta musí probíhat přesně podle plánu.

Holčina ale nic jiného nezná a tak nejdřív poslušně plní, co se po ní chce. Jenže brzy se má seznámit s podivným starcem od vedle. Je to bývalý pilot a nosí v sobě jeden neuvěřitelný příběh, o který by se chtěl s někým podělit, a který probudí srdce jeho malé sousedky.

Dva v jednom, tak si vyber

Že se jedná o Exupéryho sice na plnou pusu nepadne, ale všechno tomu nasvědčuje. A je to pohádka, takže nebudeme hnidopišsky připomínat jeho záhadné úmrtí v roce 1944.

Během setkávání s malou hrdinkou jí vypráví celý příběh Malého Prince tak, jak ho známe z knížky. Při těchto pasážích se animovaný koncept filmu mění v pěkné loutkové ztvárnění a hezky se na to kouká.

Jenže brzy nastává polovina filmu, která nemilosrdně rozdělí diváky filmu na dva znepřátelené tábory. A kam budete patřit zrovna vy, to si netroufnu tvrdit.

Stane se totiž, že se holčička kvůli nečekanému vývoji událostí rozhodne najít Malého Prince, a opravdu ho najde. Jenže nebude takový, jakého si ho pamatujeme. On totiž dospěl…

Kruté pravdy a zlomená srdce

Pamatujete si na Princovo cestování po planetách? Pro mě asi nejoblíbenější část knihy. Jedno ze setkání bylo s boháčem, který kupoval hvězdy a v jednom kuse počítal.

Malý Princ tehdy usoudil, že není nijak prospěšný a utvrdilo ho to v přesvědčení, jak jsou ti dospěláci podivní. Jenže smutná pravda je, že dnes ten boháč vyhrál a s vesele potlačí všechny náznaky vnitřního dítěte… Tato část všímavější diváky zamrazí, ukrývá v sobě nejedno bolavé prozření o současném světě.

Tyto odkazy jsou skrz naskrz procpané celým filmem, a minimálně v tomhle ohledu zůstávají věrné myšlence své legendární předlohy.

Bohužel, jak jsem už upozornil, druhá část filmu je natolik jiné kafe, že řadu diváků zklame. Fanoušci s přílišným očekáváním dostanou co proto, diváci bez znalosti předlohy řadu věcí nepochopí, a pro děti bude snímek místy možná těžko stravitelný.

Ale to byla knížka vlastně taky.

11731598_1030834073623541_365428549562235192_o

Jenže já jsem já a pro mě byl film Malý Princ obrovský zážitek. Mnoho silných míst, krásná hudba Hanse Zimmera (Piráti z Karibiku, Batman, Rain Man, Gladiátor) i obrovské dojetí na závěr, zkrátka šlo celkově o velice svěží a odvážný kousek, který se v mých očích povedl.

O precizní objektivitě je v případě recenzí na blogu Pohádek Nový Věk asi nesmysl mluvit, přesto pro vědomí, že ne každému se podívaná bude líbit, ubírám bod z plného hodnocení. Doporučuju ale každému. Jedná se o velkolepé dílo, u kterého mě moc mrzí nedostatek zájmu veřejnosti.

Holt asi ne z každého vyrostl ten skvělý dospělák…

HODNOCENÍ: 4/5

4 SKVĚLÉ

2 Komentáře

Napište komentář

* Povinné údaje