2415_TAP_STD

RECENZE: Na vlásku (2010) – Skvostné Disneyho jubileum

Princezna ve věži s dlouhými vlasy patří k těm nejznámějším pohádkovým výjevům, ale přesto když se řekne jméno Locika, málokomu hned svitne o koho jde, na rozdíl od Šípkové Růženky, Sněhurky nebo Popelky.

Je proto docela pozoruhodné, že právě na tuto ne tak slavnou princeznu vsadili u Walta Disneyho při tvorbě jubilejního 50. animovaného filmu jejich bohaté historie.

Asi nebude náhoda, že zámek královské rodiny náramně připomíná ten, který už celá desetiletí zdobí Disneyho logo (konkrétně od roku 1985).

Pohádka o lásce princezny a prince je tématem číslo jedna pohádkového žánru, je proto vždycky potěšující, když nás ještě dokáže v tomto směru něco překvapit.

Tenhle film to dovede.

Vlasy samou loknu měla jéjéjé

Mladá, krásná a bláhová ústřední dvojice princezny Lociky a zloděje Flynna alias Evžena uzavírá oboustranně výhodný obchod, a ten je zavede na dobrodružství, které změní jejich život.

Princezna, vychovaná ve lži zlou čarodějnicí, kterou chybně považuje za svou matku, utíká i přes důrazný zákaz z domu, aby si splnila velký sen (následuje scéna, kdy to s ní hází sem a tam od nadšení po výčitky svědomí, u které jsem se mohl potrhat smíchy).

Ale děj uvidíte sami, pojďme radši vyzdvihnout, co si divák odnese.

Je pěkné vidět, že i značka Disney už dnes umí nehrát jen s černobílým viděním světa. Byli to přece jen oni, kdo dlouho stál v první linii zachovávání právě takové přežité pohádkové tradice, kdy je něco buď dobré nebo zlé.

Když například Locika unikne o vlásek zamordování hrdlořezy, brkne na jejich jemnou strunu a probudí v nich tu lepší stránku, až jí nakonec pomohou v útěku. Policejní kůň Maximus žije pro dodržování zákonů, ale když je na čase ukořistit obávaného zloducha Flynna, dokáže uvidět jeho stránku věci.

Vykreslovat úhly pohledů je pro dítě, které je psychologicky předurčeno do určitého věku chápat sebe za středobod vesmíru, zásadní. Však kolik znáte dospěláků, kteří z téhle iluze nikdy nevyrostli?

A právě hrdina-darebák, který je první půlku filmu ten jasnej mazanej zloduch, se nakonec taky přizná k původu svého nemorálního života.

1564443_zpsejwovfds

Láska nebeská, nebo laciná telenovela?

Že se mezi ním a Locikou zažehne láska bylo jasné od prvních minut filmu, a ač jsem k tomuhle typickému zaměňování lásky a zamilovanosti obyčejně skeptický, tady je potřeba zdůraznit jednu věc.

V kritickém bodě je za sebe dvojice oboustranně odhodlaná položit život, aby ten druhý mohl žít, a nejen to – skutečně to jeden z nich udělá. Taková oběť s velkým „O“ už není jen nějaká pubertální romantika, je to skutečné.

Přece jen dost nefandím oblíbenému předhazování toho, že hodné dívky mohou spasit zlé kluky před svým vlastním chaosem, což je diskutabilní zpráva, kterou závěrečný happy end posílá, ale kvůli výše zmíněnému bodu přivřu oko.

Přesto stále malé mínus, co se poselství týká.

Naopak plusové body za závěrečnou průpovídku ženicha, který se přiznává, že po dlouhých letech uhánění od Lociky se nakonec nechal přemluvit ke svému sňatkovému  „ano,“.

Tahle zdravá drzost bořící pohádkové stereotypy je mi (jak asi víte) hodně po chuti.

Pohádkové vrcholy jsou v bolesti

Hlavní záporačka-čarodějnice, která Lociku unesla z kolébky a vychovala jako vlastní, jen aby mohla žít věčně díky kouzelné moci jejích vlasů, tu dle mého plní ještě vedlejší, důležitější úlohu.

Svou manipulací a neustálým zastrašováním a podrýváním Locičiny sebedůvěry a chuti do života vykresluje divákům, kteří měli tu smůlu vyrůstat s podobným druhem rodiče, že to nebyla jejich chyba.

V tom se skrývá možná nejsilnější, hořko-sladká moc pohádkových příběhů – co chutná jako pelyněk, může léčit i nejhlubší rány. 

origin

Celkově jde o mistrně zvládnutý příběh – má to vývoj, nápad, spád i napětí, není to jen předem jasné putování z bodu A do bodu B.

Umí to překvapit, pobavit, dojmout, vystrašit i zahřát. Konflikty se obejdou bez přemíry násilí, spíš se kolem nich protančí důvtipem a fantazií, za což další velké plus.

Není to vyloženě pohádka pro dospělého, ale je to jedna z těch, u které se neukouše nudou, zatímco co ti menší se budou řechtat a držet palce až do konce.

A určitě oceníte vizuální i hudební stránku věci, kterou u Disneyovky myslím není potřeba vyzdvihovat. Když jste v něčem nejlepší na světě, máte i kapitál zaplatit si to nejlepší.

Na vlásku si určitě rád pustím znova a vřele doporučím, kudy chodit budu. Tohle se těm malejm vůbec nebojte naservírovat!

HODNOCENÍ: 4/5

4 SKVĚLÉ

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje