2086736

RECENZE: O statečném kováři (1983) – Neprávem opomíjený vrchol československých pohádek

Českých filmových pohádek vzniklo za ty roky požehnaně, ale proč jen málokterá je opravdu dobrá a stojí za ty nekonečné reprízy?

Scénář.

Musí se to prostě dobře napsat, aby to sedělo jako celek a neztrácelo tah na bránu. A to tahle filmová pohádka prostě má. Nespěchá to, nezjednodušuje, dává si záležet, ale přitom nenudí.

V sympatickém úvodu nastiňuje klasický odchod mladého hrdiny Mikeše (mladý Pavel Kříž) do světa pěkným dialogem mezi jeho otcem a druhým kovářem:

„Pusou meleš a klukovi jen hlavu pleteš.“

„Stejně půjde svou cestou. Vítr v truhle nezamkneš.“

A jakmile splní svůj „přechodový rituál“ v podobě přehozu rodné chaloupky těžkou palicí (ke kterému ho ne-náhodou podnítí jeho budoucí nemesis), dobrodružství může začít.

Setkání s mlynářem Matějem a silákem Ondrou v sobě nese paralelu, a přece schová malý detail, proč později v příběhu Mikeše zradí, zatímco on by se pro ně rozdal.

Hlavního hrdinu totiž vyprovází táta do světa s pár dobrými radami (nemysli jen na sebe, síla bez laskavého srdce je k ničemu) – aneb symbol významu dobrého rodiče – oba dva kumpány najde ve špatném zacházení u svých pánů.

Jsou dlouhodobě nespokojení a na nějaké morální ctnosti dávno nemají pomyšlení.

Proto jen Mikeš uzvedne svou palici, ač i jeho dva rádoby kamarádíčci mají pořádnou páru. Jen on se svou silou totiž zachází zodpovědně, a proto jen on může proniknout do vyšších pater lidství.

Superman si taky musí čistit zuby

Ač i tahle pohádka tradičně tíhne dávat hlavnímu hrdinovi příliš skvělých vlastností, se kterými nesnáze překonává snadněji, než běžný smrtelník, naštěstí i jemu přinese pár klopýtnutí a tím ho přiblíží nám, věčně chybujícím a omylným.

Vyškolí ho jeho dobrá povaha.

Postupně se z těch dvou klube velká přítěž – lenost, arogance, malomyslnost, strach, slabost, chamtivost… A nakonec kudla v zádech.

Mohl to vidět (a kolikrát), ale neviděl. Anebo nechtěl.

Naivní dobrák Mikeš tak dostává svou lekci, a snad znovu nebude plýtvat dobrosrdečností na ty, kteří ji jen zneužijí.

Ale přece nezahořkne! Když král poručí popravu, on se slituje a raději je navrátí do starých životů, kde je kdysi objevil. Opsali kruh, nepovyrostli a tak se vrátí do nůznosti, kam zaslouží. „Ne dávat, ale brát se jim zachtělo.“

Svojí dobrotu dá malým divákům na obdiv, když mu nestačí snadná záchrana dvou princezen, ale pro splnění slibu se vrací najít i tu třetí, svou budoucí vyvolenou. A tím jim navždycky vštěpuje, že člověk v sobě nosí svoje větší, lepší já, které je připraveno se kdykoliv probudit v životu, když si na něj vzpomeneme.

A jeho následování v sobě zároveň nese vysoký risk i nesmírnou odměnu, proto ho často necháváme raději vyspávat.

Jedna z nejlepších českých pohádek vůbec

Aktuálně dávám dohromady žebříček 10 nejlepších českých filmových pohádek, a k mému překvapení právě O statečném kováři strčí do kapsy většinu z nich. A přece se nám tak málo vybaví vedle všech Popelek, Werichů a žertů čertů.

Pamětihodný hudební doprovod navozuje až hororovou atmosféru, ale ne takovou, že by z toho děti měli špatné spaní. Nikdy se nepřekulí do čisté temnoty, vždy ho vyváží Mikešovo světlo. Už v dětství jsem měl pohádku rád, ač strašidelným prvkům jsem nikdy neholdoval.

Nedochází tu k ani přestřeleným poučením, kdy se použitelné moudro přetočí v nechtěnou demagogii. Například: „Když zklame i rozum, poradí hlas srdce,“ možná staví jedno nad druhé, ale přece ho ctí, respektuje, nikoliv „ezotericky“ odmítá jako nepřítele.

Silným motivem pohádky je lidské dobro a nakonec ukáže, že se vyplatí držet se ho i přes nesnáze, které to obnáší. Pěkné, ale přitom střízlivé.

Vizuální stránka je většinou něco, čím novější pohádky převálcují ty starší raz dva. Zastaralost efektů je u počinu z raně osmdesátých let samozřejmost, ale zase z toho nedělejme Hrátky s čertem. Z dojmu to pořád neubírá.

A ten konec je jeden z nejpěknějších.

Mladý král vydá dva zákony: aby si každý zpíval, jak se mu zachce, a aby se každý měl dobře, načež se sebere a s nevěstou se vrací domů být kovářem (a králem jen externě na dálku). Ono všeho moc totiž škodí, víme. Chacha!

HODNOCENÍ: 5/5

5 NESMRTELNÉ

Napište komentář

* Povinné údaje