Rio-2-Official-Trailer-3-32

RECENZE: Rio 2 (2014) – Ze světa barev, fotbalu a Dana Nekonečného

Pokračování pestrobarevného dobrodružství papouška jménem Blue ve slunné Brazílii se mi líbilo o něco víc, než první díl.

Nebudu ztrácet řádky vychvalováním prvotřídní animace, která je už u vysoko rozpočtových snímků animovaného žánrů standardem.

Je prostě super.

Tady nejde ani tak o zápletku (svižná, ale poměrně předvídatelná), jako o chytrý humor prolínající se napříč celým filmem.

Povedlo se například vtipně kontrastovat Blueovo měšťactví (jakožto domestikovaného mazlíčka) s divokostí Amazonie a tamního kmene papoušků, do kterého se kvůli své ženě (rozené „venkovance“) snaží nešikovně zapadnout (dává vzpomenout na Shreka, který se snažil zalíbit rodičům Fiony).

Tahle rozdílnost hezky eskaluje ve finále, kde se nakonec ukáže, že oba tyto světy mají svoje klady a navzájem si pomohou.

fgLayer-mainBirds@2x

Osobně mě také pobavil boj o území mezi kmeny modrých a červených papoušků, které připomněli války amerických pouličních gangů Bloods a Crips. Tady se naštěstí roztržka vyřeší utkáním v ptačím fotbale.

Vtipné je také „přeptačení“ našeho komplimentu „Jsi chlap!“ na „Jsi pták!“

Jsou to právě tyhle malé povedené záležitosti, které když si dáte dohromady dostanete dobrou podívanou.

Za zmínku stojí určitě zhudebnění, které se nese v tradicích tamní samby a legendárního festivalu Rio de Janeira. Jak je někde hudba za každou cenu spíš na škodu, tady se to vážně povedlo. Dává to filmu něco, čemu se tuším říká atmosféra.

ce38634ae8120a8a419198f6be

Celkově bych filmu vytkl jen pár drobností, které ani nestojí za řeč.

V repertoáru studia Blue Sky, které na poli animovaných pohádek stále nedosahuje velikosti konkurenčních Pixar a Dreamworks, nenajdete lepší kousek (promiň Dobo ledová a Roboti).

A velké plus na závěr za mě dostává nastínění problematiky kácení deštných pralesů, která tak v mladších generacích budí zájem o jedno z nejdůležitějších témat tohoto století – zachování životního prostředí.

Pokud jste četli O Honzově štěstí nebo třeba Přítel stromů, tak víte, že do něj sám v Pohádkách Nový Věk s oblibou zabředávám.

Určitě není od věci si v deštivých podzimních dnech připomenout tuhle barevnou parádu, rozveselí a rozjasní i ty nejzamračenější dny!

HODNOCENÍ: 4/5

4 SKVĚLÉ

Napište komentář

* Povinné údaje