RECENZE: V hlavě (2015) – Takhle by měla vypadat budoucnost pohádek

Za překvapení loňského roku už jsem označil méďu Paddingtona, ale po shlédnutí animáku V hlavě to vidím na remízu.

V rámci vize Pohádek Nový Věk pořád omílám, že bychom měli využít dosažené poznání a obstisknout ho do žánru takovým způsobem, aby se zase posunul dál co se týká jeho blahodárnosti a užitku.

Proto jsem se tetelil radostí, že někdo vzal objevná (zároveň ale pro spoustu lidí šedá a nudná) věděcká fakta a proměnil je ve skvělý snímek pro celou rodinu, který ukazuje, nakolik to, co se nám honí v hlavě, ovlivňuje náš život.

Připraveni na jízdu?

Bylo jich pět

Riley je 12 let a právě se s rodiči přestěhovala z Minnesoty do San Francisca. Je to velká změna a čeká ji spousta výzev, naštěstí má v hlavě hned 5 bytůstek, kteří jsou jí připraveni pomáhat.

Seznamte se s Radostí (velitelka), Hněvem, Strachem, Nechutí a Smutkem (kterou budete po většinu filmu proklínat, než vám nakonec vytře zrak).

Společně ovládají ze svého řídícího centra (z hlavy) Rileyin život a pod pozitivně laděnou taktovkou Radosti se to doposud daří skvěle.

Jenže se stane nehoda a Radost spolu se Smutkem mizí v hlubinách dlouhodobé paměti. Dlouhatánská cesta zpět do velína může začít, zatímco chudák Riley zůstává napospas Strachu, Nechuti a Hněvu…

„Vezmi ji za mě na Měsíc, ano?“

Humor je tu na vysoké úrovni a když se výjimečně můžeme podívat i do hlavy ostatních postav (hlavně ke konci), je to k popukání. Vrcholy.

Sečteno podtrženo – dobrý spád bez nevkusných pakáren (ala Mimoni), jaksepatří napínavé a krásně dojímavý závěr. Prostě čistá práce. Spojení Disneyho a Pixaru (Hledá se Nemo, Toy Story, Příšerky s.r.o.) má na pažbě další veledílo.

Tak proč ne plný počet?

Záporů jsem našel minimum, snad bych jen vypíchl obavu, zda není film místy pro malé diváku složitý (struktura hlavy a její souvislosti), na druhou stranu v tom naopak leží i velký potenciál. O tom to není.

Mám zkrátka pocit, že tvůrci můžou z takhle geniálního schématu vyždímat víc. Mnohem. A protože šlo o kasovní trhák (přes 850 milionů dolarů v tržbách), je pokračování víc než reálné.

A četné hlody na pubertu ke konci filmu prozrazují, o co by mohlo jít příště – no jen si představte ten binec, haha!

HODNOCENÍ: 4.5/5

4 SKVĚLÉ

Komentáře:

5 Comments

 • Marek

  Reply Reply Únor 3, 2016

  Jo, vynikající věc – s tímhle přístupem by se dalo dokázat spoustu věcí – tohle bych klidně bral jako nekonečnej seriál:)

  • David Zonyga

   Reply Reply Únor 3, 2016

   Haha, jo seriál by z toho byl výbornej 🙂 D.

Leave A Response

* Denotes Required Field