mary-poppins1

RECENZE: Zachraňte pana Bankse (2013) – Jak zahořklá ženská našla achillovu patu Walta Disneyho

Udělám výjimku – poprvé v rámci recenzí dostává snímek, který nesplňuje žánr pohádky.

Pro jeho okatou líbivost a jasnou snahu brnkat na city bychom ho možná mohli hodit do pytle nevyřčených pohádek pro dospělé, ale v tomhle ohledu zase až tak dobrý není.

Vlastně je to nakonec docela průměrný film se světlými momenty.

Prostor mu dávám, protože dává nahlédnout do významné kapitoly pohádkového žánru 20. století.

Budeme díky němu sledovat prapodivný střet dvou titánů svého oboru – spisovatelky Pamely L. Traversové, autorky klasického díla britské literatury Mary Poppins, a největšího pohádkového továrníka všech dob Walta Disneyho.

Navíc v době, kdy jsou jeho Walt Disney Studios na vrcholu svého zlatého věku – už se těší celosvětovému úspěchu, a stále ještě je kormidluje jejich zapálený zakladatel (konkrétně 5 let před svou smrtí).

A tomu prostě jako někdo z oboru nemůžu odolat.

Kalifornské snění

Zápletka – založená na skutečných událostech – je taková, že si Disney přeje zfilmovat Mary Poppins jakožto oblíbenou knížku svých dcer.

Její autorka je však zahořklá stárnoucí žena, která Disneyovkami pohrdá a nabídku zatvrzele odmítá celých 20 let.

Ocitáme se v roce 1961, kdy prodejnost její slavné knihy klesla natolik, že ji agent přece jen přesvědčí ke schůzce ohledně filmových práv. Neochotně tedy odlétá do Kalifornie, kde na ní čeká záplava Mickey Mousevského podlézání a milodarů, aby na Waltovu nabídku kývla.

Jenže to by nesměla být taková nesnesitelná megera.

A zbytek filmu vlastně pomalu skrze krátké flashbacky do dětství stráveného v Austrálii zjišťujeme, proč se z ní ta megera stala.

Klíčovou roli v tom hrál její milující, avšak alkohol nasávající otec (hraje ho Colin Farrell – Alexandr Veliký, Fantastická zvířata a kde je najít, Crazy Heart), ale víc k ději samozřejmě neprozradím.

Úvod do psychologie na stříbrném plátně

Ono té dějovosti zase tolik není, kromě postupného psychologického rozklíčovávání spisovatelčiných bolístek musíme přetrpět výlevy jejích nálad, arogance a celkové nesnesitelnosti.

A to vše pramení jen z faktu, že se ani ve svém vysokém věku nevyrovnala s dávnou bolestí, kterou ukryla do svého slavného díla a každodenní jednání a rozebírání Mary Poppins všechny rány znovu otevírá.

Sledujeme tak důsledky takzvané „represe“, jednoho z oblíbených ego-obranných mechanismů lidské psychiky.

Psychologicky zajímavé a snad použitelné pro řadu lidí, kteří se také odmítají vyrovnat s dávnou křivdou, ale pro ostatní je to dost zdlouhavé a otravné.

Zachraňuje to barvitá postava Walta Disneyho, ztvárněného nikým menším než Tomem Hanksem (Forrest Gump, Trosečník, Terminál, Zelená míle…).

Asi se filmu nedá upřít snaha Disneyho zjemnit – přece jen to byl docela tvrdý a ambiciózní kapitalista, z čehož film zanechal jen neschopnost být odmítnut… Ale to je na druhou stranu věrnost odkazu, který se snažil zanechat – zkrášlit potemnělý svět svým vlastním světem pohádkové fantazie.

Pro někoho to bude až kýčovité, pro jiné jednoduše milé a odpočinkové.

Konfrontace s hlavní protagonistkou (Emma Thompson – Harry Potter, Láska nebeská) jsou docela zajímavým střetem dvou světů, kdy chvílemi nevíte, kdo zrovna ve hře na kočku a myš vyhrává.

K vrcholům podívané pak pro mě (a jistě většinu kreativně založených lidí) byly scény, kdy spisovatelka spolu s týmem scénáristů a hudebníků přepracovává knihu ve film – alespoň to její upjatou povahu odemkne a znovu probudí nadšení z procesu tvorby něčeho nového.

Díky zpívaným pasážím si film dokonce vysloužil nominaci na Oskarech 2014.

Nutno zmínit ještě výsledek filmem ztvárněných jednání – jeden z nejúspěšnějších muzikálů všech dob.

Ale pokud vás nic z výše zmíněných ohledů nezajímá, film klidně můžete vypustit. Ještě jednou musím zmínit nesnesitelnost zahořklé hlavní hrdinky, která kromě několika zdařilých suchých hlášek prvotřídně ztělesnila takový ten negativní viktoriánský stereotyp. Hlavně kvůli ní si to už podruhé nepustím.

Takže resumé?

Pro nadšence ohledně historie pohádek (potažmo filmu a literatury) minulého století malý poklad.

Pro milovníky životopisných snímků odpočinková jednohubka.

Pro psychology-amatéry jednoduchá povrchní sonda na téma potlačení se závěrečnou katarzí.

Pro zbytek zívačka a uspávačka, která vypadá a zní pěkně, ale moc nepobaví.

HODNOCENÍ: 3/5

3 DOBRÉ

Napište komentář

* Povinné údaje