Giambattista_Basile-tmb

Velikáni pohádek (1.) – Giambattista Basile: První evropský pohádkář?

Pátrat historií pohádkového žánru je docela oříšek, protože pozdně středověkému vynálezu knihtisku předchází tisíce let ústně předávaných vyprávění, jejichž původu se asi nikdy nedopátráme.

O nějakém otci zakladateli nebo datumu vzniku tedy nemůže být ani řeč, ale vystopovat už lze první ze zapisovatelů těchto dávných pohádkových příběhů a tím přelomovým byl dost možná rodák z jižní Itálie jménem Giambattista Basile.

Přelomovým v tom smyslu, že ač podobné folklorní sbírky už tehdy kroužily světem (Dekameron, Líbezné noci, Gesta Romanorum…), až Basile jim poprvé oblékl háv, na který poté navázali budoucí velikáni jako Perrault, Andersen nebo Erben.

pentamerone-overo-cunto-cunte-trattenimento-b9792423-4fb4-47f0-a280-f5aaa49ab370

Jednalo se o podle všeho o ambiciozního dvořana, který se zároveň jako voják účastnil bitev, které tehdy na starém kontinentu nebyly ničím neobvyklým. Měl také tvůrčí sklony a věnoval se převážně poezii, avšak historie by na něj zřejmě zapomněla, nebýt jedné jeho sbírky lidových příběhů, které v tehdejším umění ještě běžně nemívaly silného zastoupení vedle všudypřítomného velebení Boha či zachovaných antických mytologií.

Tu zveřejnila až dva roky po Basilově smrti jeho sestra a zajistila mu věčnou slávu. Psal se rok 1634 a vyšel první svazek pohádkové sbírky Pentamerone (celosvětově známá jako Tale of Tales, u nás Pohádka pohádek). Po dalších dvou letech byl dodatečně vydán i druhý svazek.

„Zábava pro nejmenší“? Radši snad ani ne

Sbírka vypráví o pěti nocích, během kterých smutné princezně vypráví deset starých žen pohádky, mezi kterými najdete i nejstarší dochované evropské variace Popelky, Šípkové Růženky, Lociky (to je ta dlouhovlasá ve věži), Jeníčka s Mařenkou, Sněhurky nebo Kocoura v botách.

Zajímavostí je, že pohádky pouze neopsal z doslechu, ale ve své rodné neapolštině a díky uměleckému střívku do nich vnesl osobitý a dodnes oceňovaný rukopis.

Nebyly to ale takové ty pěkné a nevinné pohádky, které z nich jsou dnes. Obsahovaly surovou krutost i erotiku.

Tak například Růženka je zde ve svém dlouhém spánku znásilněna a porodí dvě děti, což je zde nazváno aktem lásky a dobově považováno dokonce za požehnání, neboť pachatelem byl samotný král. Ta o Sněhurce zase nesla název „Mladá otrokyně“.

No jo, jiná doba, jiný mrav.

A teď už to bude navždy

Vydání sbírky byl ale jen první krok k nesmrtelnosti. Tu mu zařídili až o dvě století později známí Bratři Grimmové, když v jednom ze svých pohádkových děl opěvovali jeho bohaté zachování dobového folkloru a způsobili tím zpopularizování Pentameronu. Neoficiálně byl tak Basile korunován prvním pohádkovým autorem Evropy.

Nedávno se jeho masterpiece dočkal i moderního filmového zpracování, ale jak vidno už z traileru, sedne opravdu jenom někomu (a já tam úplně nepatřím, i když Salmu Hayek můžu)… Zkuste.

Dopadu svého díla se nedočkal, a těžko říct, zda si význam onoho tehdy nevýznamného žánru vůbec uvědomoval, ale jeho vliv na budoucí vývoj pohádek je nesmazatelný a jen neprávem se na jeho jméno zapomíná vedle dalších pohádkových velikánů.

Napište komentář

* Povinné údaje