RECENZE: Prorok (2014) – Meditace, která bohužel není pro každého
Poezii nečtu, a vím toho o ní asi tolik, jako o jaderné fyzice. Ale z nějakého důvodu je knížka Prorok od libanonského národního pokladu Kahlila Gibrana jednou z mých nejoblíbenějších, ke které se pravidelně vracím. Když jsem loni zaslechl, že vzniklo animované zpracování pro děti pod taktovkou režiséra Lvího krále, na němž se podílela Salma Hayek…
O čem jsou pohádky v Příbězích z dalekého východu?
Na začátku každé mojí pohádky stojí myšlenka. Zpráva, poučení, možná námět k zamyšlení. Prostě něco. Ústřední bod, kolem kterého se až potom obalí líbivé postavy, nevinné prostředí, napínavé zápletky a tak dále. Nedělám to tak, že si vymyslím svého Medvídka Pú a pak vymýšlím, do jaké lapálie ho dostanu. Je to opačně. Všechny tyhle venkovní…
Pohádka o vyléčené pýše
Na císařském dvoře žil byl jeden mladý filozof. Někteří lidé pracují rukama, jiní zase hlavou. A z těch hlavatých byl právě tenhle mladý filozof snad ten vůbec nejhlavatější. Důkladně každým dnem studoval spisy z doby dávné i nedávné, chtěl totiž vědět úplně všechno na světě. Byl proto velmi vzdělaný a jen málo mužů v celém paláci se mohlo…
Pohádkami proti krizi středního věku? Blbost! Nebo ne…?
Každý jsme jiný. Nejde vzít nějaký lidský výmysl a začít ho hlásat jako správnou metu pro každého, protože ne každému prostě bude vyhovovat. Už dlouho to má naše společnost ve zvyku, ale naštěstí se začínáme z této iluze probouzet. „Každý je svým vlastním způsobem dokonalý, ovšem budete-li rybu soudit podle její schopnosti šplhat na stromy, prožije celý…