ČLÁNEK: Jak by dnes obstály klasické pohádky bratří Grimmů? (3/3)

Pohádky bratří Grimmů patří k vůbec nejklasičtějším dílům svého žánru a dodnes z jejich 239 příběhů čerpají autoři, tvůrci i umělci po celém světě. Zrovna tak se těší široké oblibě i po zhruba 200 letech od svého vzniku. Však kdo by neznal Popelku, Sněhurku, Šipkovou Růženku, Karkulku, Jeníčka s Mařenkou, Ptáka Ohniváka nebo Vlka s kůzlátky?

Nedávné přečtení tohoto díla mě však přimělo napsat tento třídílný článek. Zřetelně se ve sbírce totiž odráželo to, kvůli čemu jsem své Pohádky Nový Věk vymezil a označil za „evoluci pohádkového žánru pro nové tisíciletí“ – To, co bylo včera pravdou, nám dnes může hodit klacky pod nohy.

Je třeba důkladně volit, co číst nebo pouštět dětem před spaním. Z jejich hlavy (rozuměj podvědomí) to už totiž jen stěží někdo dostane. Vybral jsem nakonec celkem 7 grimmovských pohádek, které na mne nějakým způsobem zapůsobily – v pozitivním i negativním slova smyslu – abychom se jim společně podívali na zoubek.

Neříkám ani Ň vůči jejich kulturní, historické a umělecké hodnotě, ta je samozřejmě nezpochybnitelná. Řeč bude pouze o poselstvích a poučeních těchto pohádek s ohledem na dnešní dobu. Článek má posloužit hlavně jako dobrý rádce těm, kdo si dávají záležet při volbě pohádek pro své děti.

 

Grimm's_Kinder-_und_Hausmärchen,_Erster_Theil_(1812).cover

Původní obálka z roku 1812.

O VLKOVI A KŮZLÁTKÁCH

Zápletka:

Známé vyprávění o malých kůzlátkách, které maminka nechá doma samotné s varováním, ať nikoho nepouští, než se vrátí zpět. V tu chvíli se objeví hladový vlk a všelijakými lstmi se nakonec dostane dovnitř a šest ze sedmi kůzlátek sní.

Pak se vrátí stará koza, zjistí co se semlelo a najde spícího vlka. Kůzlátka jsou v jeho břiše naživu, neboť hltal a nekousal (!), takže mu nůžkami rozpárá břicho (!!), zachrání své mláďata a nazpět mu do břicha zašije kameny (!!!), kvůli kterým se pak vlk utopí ve studni (ano, úplně stejný konec jako v Karkulce – slepice nebo vejce?).

„Funkcí strachu je vypěstovat v dítěti opatrnost. Opatrnost je nástroj, který nás udržuje naživu. Strach je něco jiného než opatrnost. Buď opatrný – ale neměj strach. Neboť strach jen ochromuje, zatímco opatrnost mobilizuje.“

Neale Donald Walsch

Co si odnáší dítě:

+ opatrnost při pouštění cizích lidí do bytu (nebezpečí je samozřejmě možné)

+ kůzlátka se nechala přechytračit až napotřetí, takže snaha byla (a snaha se počítá 😉 )

– končí se větou, že se už se nikdy nemusí bát sami doma, čímž je nechtěně tak trochu zazděno jejich hlavní poučení (nikoli „zůstaň bdělý a budeš OK“, nýbrž „poraz nepřítele a usni na vavřínech“) – v novějších verzích je naštěstí toto poučení upraveno do vhodnějšího znění

– vítězství (dost drsným) násilím

Výsledek: 

3-

 

LESNÍ ŠEDIVEC

Zápletka:

Dřevorubec si nechá k práci od svých tří dcer postupně přinést oběd, ale každý den se jedna z nich ztratí a vyhladovělé zabloudí ke stavení starce a zvířátek. Stařec každou z nich nechá připravit večeři. První dvě však zapomenou nakrmit zvířátka a on je za trest zavře do sklepa.

„Až bude napácháno zlo, nedávej nikomu vinu – dveře mu otevřel sám pán domu.“

Paulo Coelho

 

Až třetí je nakrmí a navíc připraví druhého dne snídani, proto stařec propustí její sestry a všem dá darem ranec slámy. Dvě starší odmítnou, jenom ta hodná třetí přijme, za což se jí zbylé dvě celou cestu vysmívají. Doma se však ranec promění ve zlato a to už zvoní zvonec na pohádky konec.

Co si odnáší dítě:

+ arogance a sobectví se nevyplácí

+ vřelosti a soucitu si ostatní umí cenit

+ ještě by se hodilo „darovanému koni na zuby nehleď“, co myslíte? 😀

– nejmladší dcera se tak stará o starce a zvířata, že se sama zapomene najíst, což zavání až přehnanou servilitou vedoucí k zanedbávání sebe sama

Výsledek:

 2

 

Offterdinger_Bruderchen_und_Schwesterchen_(2)

 

HUSOPASKA

Zápletka:

Na základě dávné domluvy dvou králů se princezna vydává do cizího království zasnoubit s tamním princem. Na cestu dostává koně a služebnou. Ta se k ní však nechová hezky, neposlouchá ji a nakonec ji donutí vyměnit si šaty pod hrozbou probodnutí.

Do království tedy služebná přijede jako princezna a tu pravou pošlou na louku pást husy. Ta submisivně plní svou roli (trochu zastaralé, na druhou stranu ryze pohádkově-princeznovské), dokud se služebná svou nevděčností a surovostí neprozradí a nakonec to vše dobře dopadne.

„Vše, co nestojí na pravdě se eventuálně zhroutí; stejně jako se hrady z písku vždy nakonec rozpustí v moři.“

Jimi Hendrix

Co si odnáší dítě:

+ pravda vítězí nad lží

+ zlovůle poddanou neopouští ani po úspěchu čímž si přivodí pád

+ ctnost a pokora udělají z husopasky právoplatnou princeznu

– smutná iluze, že se pravda vždy ukáže sama bez našeho přičinění – je třeba být proaktivní

Výsledek:

2

 

<< 1. díl článku (Jeníček a Mařenka, Pták Noh)

<< 2. díl článku (Rumplcimprcampr, Modrý kahanec)

 

zdroje obrázků: Wikimedia Commons

Komentáře:

3 Comments

Leave A Response

* Denotes Required Field