Kral_lenochu_hotovo

Na co se těšit v nové knize Pohádky Nový Věk 2?

Na začátku každé mojí pohádky stojí myšlenka.

Zpráva, poučení, možná námět k zamyšlení. Prostě něco. Ústřední bod, kolem kterého se až potom obalí líbivé postavy, nevinné prostředí, napínavé zápletky a tak dále.

Nedělám to tak, že si vymyslím svého Medvídka Pú a pak vymýšlím, do jaké lapálie ho dostanu.

Je to opačně.

Všechny tyhle venkovní věci (Honzové, draci, království i poklady) slouží jako prostředek k předání něčeho hodnotného. Něčeho, co čtenáře obohatí a co mu už zůstane.

A tak bych vám v rychlosti rád představil pro každou z 12 pohádek nadcházející sbírky Pohádky Nový Věk 2 právě to něco, co v sobě každá ukrývá.

Ty pravé vnitřní poklady, o kterých to celé vlastně doopravdy je a proč dělám to, co dělám.

Anicka_zrcadlo_Barva

SKLENĚNÝ ZÁMEK

Máme tendenci hnát se za povrchními radostmi ve prospěch toho nejkrásnějšího, co máme – lidskosti. Proto je vhodné novým generacím připomínat, že třešnička na dortu netvoří základ dortu, a že stavět na pomíjivých hradech z písku znamená, že vám kdykoliv může jedna vlna sebrat úplně všechno.

O NEOBYČEJNÉ PRINCEZNĚ

Tady jsem s radostí zboural pohádkový stereotyp o princezně, která musí ve věži čekat na záchranu. Kdepak, tahle princezna se zachrání sama! A běda nápadníkům, kteří si ji nezaslouží…

JAK MUDRC DĚLAL ZÁZRAKY

Můj osobní favorit celé knížky. Tady jsem se pěkně vyblbnul a lidská nenažranost dostane za vyučenou!

PNV Citát #43

DVA BRATŘI A ČERTOVO MÁMENÍ

O štěstí se mluví v Pohádkách Nový Věk často. Tentokrát možná nejvíc do hloubky, protože při putování 2 bratrů na něj čtenáři nahlédnou ze všech možných úhlů, a hlavně zazní zásadní myšlenka o moci přítomného okamžiku. Ale pozor, na každého odvážného za rohem číhá peklo a využije každého klopýtnutí…

TAJEMSTVÍ STŘÍBRNÉHO KOTLÍKU

Tohle je asi nejodvážnější pohádka celé sbírky. Je o dobru a zlu. V každé knížce mám jednu takovou, u které nemám ponětí, jak bude přijatá. Tak schválně.

KRÁL LENOCHŮ

Lenošení je taaaaak lákavé! Kdo by mu občas rád nepodlehl? Ale víte jak, všeho s mírou – to pozná i samotný král všech lenochů!

Kral_lenochu_hotovo

HRUBIÁNŮV KOUZELNÝ PRSTEN

Absence mateřské lásky je tragédie. Tu nenahradí, ani když se stanete nejmocnějším člověkem na světě. Zeptejte se Hrubiána.

VOJÁKOVO ZLATO

Snad u všeho najdete dva protichůdné extrémy a uprostřed zlatou střední cestu. V tomto duchu pohádka sleduje zacházení člověka s penězi a co všechno to může ovlivnit. Hádám, že tahle bude patřit k nejoblíbenějším!

RYTÍŘ, JEŽIBABA A LESNÍ VÍLA

Člověk si něco usmyslí a jde odhodlaně za tím. Jenže cesta ho nakonec může zavést úplně jinam, než plánoval. Jak se k tomu postavit? Tahle pohádka vznikla těsně před uzávěrkou (příběhů mělo být 11) a plní roli zamilované love story – ta nesmí chybět.

rytir

O NEPOSEDNÉ ALENCE A BÍLÉ VLČICI (přečíst)

Božena Němcová by se tetelila radostí – tohle je další z příběhů, který nabourává tradiční pohled na ženskou roli ve společnosti. Co si mají počít takové, které chtějí „běhat s vlky“? Mimochodem, právě tahle se dostala na obálku.

KAMENÍKŮV SEN

Mám rád, když pohádky povzbuzují k plnění vlastních snů. Mám to dokonce tak moc rád, že tady jsem udělal pravý opak – jak to vypadá, když si svůj sen odmítneme splnit. Před vlastním srdcem se člověk neschová navěky…

O PRINCI JUSTÝNOVI A PRINCEZNĚ JUSTÝNCE

Tohle ocení každý, koho trápí rozmazlené ratolesti. Pohádka tragicko-komicky vypráví o tom, jak dvojice královských dítek položí mocné království na lopatky vinnou nevážení si toho, co mají. A ten konec byste určitě neuhádli.

 

Ilustrace pochází z knihy Pohádky Nový Věk 2; jejich autorkou je Sandra Hrachová.

3d cover PNV2 - sales thin


PNV Citát #41

Napište komentář

* Povinné údaje